Jizerská magistrála

0
1090

Bílá stopa Jizerské magistrály je každoročním lákadlem všech nadšenců běžeckého lyžování. Za úpravou stop stojí už od roku 1999 Jizerská, obecně prospěšná společnost. Ta v letošní zimní sezóně upravuje až 250 kilometrů tras, které vás zavedou do samého srdce hor.

Kromě sportovního vyžití si na magistrále užijete také klid, ticho a třpyt dokonalé sněhové pokrývky a prožijete tu jedinečnou atmosféru zimních Jizerek. Do běžeckých stop můžete nastoupit z celkem 23 různých nástupních míst nacházejících se na Jablonecku, Liberecku, Tanvaldsku, ale také Frýdlantsku. K těm nejvyhledávanějším nástupním místům patří Bedřichov, ale do stop nastoupíte i v Kořenově, Jablonci nad Nisou, Liberci, Josefově Dole, v Novém Městě pod Smrkem a na mnoha dalších místech. S výjimkou nástupních míst Bedřichov – Hájovna a Jizerka – hraniční přechod jsou všechna nástupní místa s možností parkování na oficiálních či soukromých parkovištích. Největší kapacitu parkovacích míst má Bedřichov – Maliník a Bedřichov – Centrální parkoviště. Kompletní přehled nástupních míst a jejich parkovací možnosti najdete na jizerskaops.cz/magistrala/nastupni-mista/.

Trasy Jizerské magistrály jsou voleny tak, aby uspokojily potřeby sportovců i turistů. Nemusíte se tedy obávat, že byste při lyžování minuli nějakou jizerskohorskou zajímavost. Stopa magistrály vás zavede k vodním nádržím Souš, Josefův Důl a Bedřichov, ale také k turisticky oblíbené Protržené přehradě. Díky úzké spolupráci provozovatelů tratí na české a polské straně Jizerek a také v Krkonoších můžete využít pohodlných přechodů do běžeckých tras sousedících s Jizerskou magistrálou. Na běžkách se tak můžete projet po české i polské straně Jizerek a dostanete se až do Krkonoš.

Trasy Jizerské magistrály se nacházejí v chráněné krajinné oblasti a platí zde tedy pravidlo pohybu pouze po značených trasách. Ale také samotné běžecké lyžování má svá pravidla pohybu ve stopě. Osvěžte si je ještě před nástupem do stopy, jejich kompletní znění najdete na jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/. V upravených stopách se jezdí vždy vpravo. Pokud je upravena pouze jedna stopa, pak přednost má lyžař jedoucí z kopce. Předjíždění je povolené z obou stran, ale předjížděný nemusí uvolnit stopu pro rychlejšího lyžaře. Předjíždějící by však měl o svém záměru upozornit. Pokud zastavíte nebo spadnete, uvolněte stopu ostatním. A pokud se ocitnete při nehodě jiného lyžaře, poskytněte mu první pomoc, mějte uložený kontakt na Horskou službu +420 1210. Pokud se při lyžování potkáte se stroji upravujícími stopu, uvolněte stopu a nechte techniku bezpečně projet. Na trase i v okolí udržujte pořádek. A to nejdůležitější na závěr, berte ohled na ostatní a buďte ohleduplní! Všechny praktické informace týkající se Jizerské magistrály najdete na stránkách jizerskaops.cz. Kromě nástupních míst do bílé stopy tu najdete mapu celé magistrály, tipy, kde se při lyžování občerstvit, informace o úpravách stop, ale také třeba historii magistrály. V části Kamery se můžete podívat na celkem 9 míst.

Užijte si zimní Jizerky v bílé stopě Jizerské magistrály naplno!

www.jizerky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here