Babí léto v zahradách Strahovského kláštera

0
731

K zahradám Strahovského kláštera patří Velká strahovská zahrada společně s Konventní, Opatskou a Vyhlídkou s vinicí. Konventní zahrada je místem, kde rozjímají členové řádu, pro veřejnost je uzavřena. Opatská zahrada přiléhá ke klášteru z východní strany.

V současnosti je Opatská zahrada využívána jako letní restaurace. Na Opatskou zahradu navazuje Vyhlídka s vinicí, kde pěstují odrůdu Hibernal. Největší, tzv. Velká strahovská zahrada se rozprostírá ve svahu u Strahovského kláštera mezi ulicemi Úvoz a Strahovská. V dolní části je ohraničena ul. Vlašskou, v horní části sahá ke Hladové zdi. Dominantou zahrady je Památný jasan ztepilý, který najdete ve svahu pod vyhlídkovou cestou. Koruna stromu sahá do výšky 37 metrů, obvod 510 cm, stáří stromu je 200 let.

V 1. polovině 19. století se ve strahovských zahradách věnovala velká péče ovocnářství. V 80. a 90. letech se ve Velké strahovské zahradě uskutečnila asanační a regenerační opatření. V letech 1991–1995 byla na prostranství těsně pod Opatskou zahradou vybudována, podle návrhu architekta Otakara Kuči, plošina s krásnou vyhlídkou na město, spolu se čtyřmi malými terasami s plodící vinnou révou. vinice s vyhlídkou je součástí zahrad Strahovského kláštera. Z vyhlídky je krásný výhled na velkou část Prahy. Dominantou výhledu je Pražský hrad a zelená kopule barokního chrámu svatého Mikuláše na Malostranském náměstí.

Královská kanonie premonstrátů
na Strahově
Strahovske nádvoří 1/132
118 00 Praha 1
Tel.: +420 233 107 704
www.strahovskyklaster.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here