Cesta Františka Kavána v Hlinsku

0
813
Město Hlinsko letos v září na výročí narození malíře Františka Kavána otvírá novou oddychovou stezku. Ta nese název Cesta Františka Kavána a je již čtvrtou oddychovou stezkou, kterou město za posledních 5 let vybudovalo. Všechny stezky vedou po značkách Klubu českých turistů a jsou tedy lehce dohledatelné na všech mapách s turistickým značením. K těmto trasám Turistické informační centrum v Hlinsku vydalo i propagační brožurku, kde se o všech čtyřech stezkách dozvíte více informací a můžete si ji zde i zdarma vyzvednout. Hlinecko je jedním z míst, které si mistr zamiloval a kde vzniklo mnoho jeho známých obrazů.

Nová stezka vede po zelené turistické značce přes Kouty, Vítanov, Stan, Královu Pilu až na Veselý Kopec, dále i na Svobodné Hamry a to je kraj, který je s Františkem Kavánem a jeho dílem nerozlučně spjat. Budou zde umístěny informační tabule s Kavánovými obrazy, a to vždy v místě, ze kterého budou mít návštěvníci dobrý výhled na scenérii zachycenou na obraze. Vyobrazená díla jsou přes sto let stará a krajina se za tu dobu samozřejmě hodně změnila, ale i takový zážitek bude jistě pro návštěvníky zajímavý. Budou moci porovnat pohled, který viděl mistr Kaván, s pohledem, který se dnes naskýtá jim. Informační tabule zároveň návštěvníkům poskytnou i vhled do Kavánových myšlenek a pocitů z té doby, protože přinesou také úryvky z jeho vlastní autobiografické zpovědi, kde se vyznává z lásky k tomuto kraji, jehož drsný ráz zažíval na vlastní kůži a leckdy z něho utíkal, aby se sem zase plný stesku vracel.

Slavnostní otevření bylo určeno na 10. 9. 2022 u příležitosti dvou výročí: 156 let od umělcova narození (10. 9. 1866) a 85 let od chvíle, kdy byla otevřena původní „Turistická cesta mistra Franty Kavána (20. 6. 1937) Klubem českých turistů. Nápad zbudovat takovou stezku je tedy celkem starý a my máme velkou radost, že se podařilo za finanční podpory Pardubického kraje a MAS Hlinecko tuto stezku obnovit a návštěvníkům přiblížit nejen malířovo velkolepé dílo, jeho filozofii, ale i krásný kraj, ve kterém mistr Kaván mnoho let žil.

Všichni jsou srdečně zváni a mohou si projít kus krásné přírody i místní historie. František Kaván byl člověk svérázný, nesmírně pracovitý a skromný, byl zároveň velmi vzdělaný, překládal z ruského jazyka a psal nádherné básně. Miloval venkov, čím drsnější byl kraj i čas, tím zajímavější pro něho byl. Trávil hodiny a hodiny malováním v plenéru i ve velmi nehostinných povětrnostních podmínkách a nevadil mu ani silný vítr ani třeskutý mráz.

Turistické informační centrum Hlinsko
Čelakovského 561, 539 01 Hlinsko
Tel.: +420 731 697 418
E-mail: ic@hlinsko.cz
www.hlinsko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here