5 menších zajímavých vinobraní na Moravě i v Čechách

0
578

Když se řekne vinobraní, mnozí si hned vybaví ta největší ve Znojmě, Mikulově nebo Mělníku. Po celé republice se ale koná mnoho menších vinobraní, která se za roky svého konání stala v mnoha ohledech zcela výjimečnými.

Trojské vinobraní (10. září)

Vinice v Troji mají dlouhou historii. V současnosti zde najdeme hned tři vinařství – Salabka, Vinice sv. Kláry a nejmladší Vinařství Zilvar. Letos se můžeme těšit již na 24. ročník v areálu barokního Trojského zámku, kde kromě stánků s převážně českým vínem nechybí ani zajímavý kulturní program.

Karlštejnské vinobraní (24. – 25. září)

Karlštejn je neodmyslitelně spjat s císařem a králem Karlem IV. Bohatý historický program, gotické odívání, výuka historických tanců, souboje šermířů a mnoho dalších vystoupení přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Nechybí ochutnávky vín a burčáků a mnohé gastronomické speciality. Vrcholem programu je průvod Karla IV. s chotí Eliškou Pomořanskou a družinou královských dvořanů.

Retro vinobraní (17. září)

Ve Valticích se kromě tradičního vinobraní na zámku se koná i Retro vinobraní a mistrovství ve sběru hroznů. Jedná se o jedinečnou vinařskou akci svého druhu, navíc v retro stylu. Návštěvníci si oblečou montérky, zástěry, rádiovky a šátky jako správní brigádníci z 50. a 60. let a vydají se sbírat hrozny do vinohradu. Nechybí samozřejmě dobroty jako čerstvý burčák, chleba se škvarkovou pomazánkou nebo poctivý guláš.

Bzenecké krojované vinobraní (16. – 17. září)

Pokud se kromě dobrého vína chcete seznámit také s místním folklórem, vyrazte do Bzence. Zažijete slavnostní průvod krojovaných, v němž nechybí Bacchus s nymfami a hraběnka se správcem. Čeká vás také lákavá přehlídka souborů a muzik a ochutnávka burčáků a vín slováckých vinařů v búdách, jak zde nazývají zdejší sklepy. Nechybí ani jarmark řemeslných výrobků, výstavy, koncerty, pouťové atrakce a taneční veselice.

Královopolské vinobraní (9. – 11. září)

Brno má nesmazatelnou vinařskou historii, kterou každoročně oslavují Královopolským vinobraním. Letos je navíc spojena se 700. výročím narození Jana Jindřicha Lucemburského, moravského markraběte, který ve 14. století přispěl k rozvoji vinohradnictví na Moravě. Kromě možnosti ochutnat víno a pobesedovat s vinaři je připraven také bohatý program. Rytířské turnaje, taneční vystoupení folklorních souborů, cimbálová muzika, atrakce pro děti, ohňová show nebo sabráž sektů.

Přehled vinobraní na Moravě i v Čechách naleznete na:

www.vinazmoravyvinazcech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here