OSLAVY A VÝROČÍ V ÚSTECKÉM KRAJI

0
1476

Letošní osmičková výročí, která se odehrávají v sezóně 2018 se konají i ve městech Ústeckého kraje. Připomeneme si výročí Rumburské vzpoury, několikadenní oslavu začínající pochodem a rekonstrukcí bitvy. V Českém Středohoří se můžete projet historickým motoráčkem nebo výletní lodí po Žernoseckém jezeru.

Velkolepé oslavy stého výročí Rumburské vzpoury
Pestrý program rozložený do několika dnů, jehož hlavním bodem bude historická bitva o vlak – tak budou vypadat květnové oslavy 100. výročí Rumburské vzpoury. Lidé se mohou těšit na tradiční průvod městem či lety vrtulníkem nad Rumburkem.

Nad letošní akcí přijal záštitu prezident České republiky Miloš Zeman,“ říká starosta Rumburku Jaroslav Sykáček s tím, že prezident sice na oslavy do Rumburku nepřijede, i tak ale město uvítá řadu významných hostů, například předsedu Senátu Milana Štěcha.

Oslavy začnou v sobotu 12. května, a to Pochodem Rumburské vzpoury z Rumburku do Nového Boru. Zájemci vyrazí z Lužického náměstí v 8 hodin ráno. Zapojit se mohou také cyklisté, na které čeká stejná trasa.

Atraktivním programem pro veřejnost budou tuto sobotu také lety vrtulníku od 10 do 17 hodin. Během letu si mohou lidé prohlédnout také tehdejší trasu vzbouřenců.

Hlavní program je naplánován na sobotu 19. května. Velkým lákadlem bude rekonstrukce bitvy československých legionářů na Transibiřské magistrále u Zlatoustu v roce 1918. Vlakem napříč Ruskem se totiž tisíce legionářů přepravovaly, často při tom musely bojovat s bolševiky. Bitva o vlak se odehraje na železniční trati pod Dymníkem, a to od 9:30 do 10:30 hodin. Na místě bude k vidění historická vojenská technika, letadla, dobové vojsko či polní orchestr, vystoupí ale i Novoborské mažoretky.

Od 14 hodin se lidé mohou přidat do průvodu městem, který vyrazí od vlakového nádraží směrem na Lužické náměstí, odtud se pak vydá do Parku Rumburské vzpoury. Průvod doprovodí C. a K. Polní orchestr. V parku proběhne pietní akt, ale i pestrý kulturní program.

„Připravili jsme například scénické zpracování Rumburské vzpoury s přímým vstupem vojáků,“ láká jedna z hlavní organizátorek akce Libuše Hlinková. Chybět nebudou hudební vystoupení, představí se skupina Šlapeto, vojenská kapela s dobovou hudbou a vystoupí také Ondřej Havelka a jeho MELODY MAKERS.

Doprovodný program čeká na děti v parku, a to dobové dětské atrakce, dobový vojenský tábor či historická mincovna, kde si můžete nechat osobně vyrazit pamětní minci, vydanou k výročí. Program bude zakončen unikátní Pražskou mobilní zvonohrou Carillon.

Promítání českého filmu Hvězda zvaná pelyněk je připraveno na neděli 20. 5. od 21 hodin na Lužickém náměstí. Film byl natočen přímo v Rumburku na motivy Rumburské vzpoury.

Legiovlak na nádraží
Součástí oslav bude také LEGIOVLAK. Od úterý 15. 5. do soboty 19. 5. si budou lidé moci toto pojízdné vojenské muzeum prohlédnout na rumburském vlakovém nádraží, kde bude LEGIOVLAK stát. Přístupný bude ve všední dny od 8:00 do 18 hodin, v sobotu 19. května pak ještě od půl dvanácté do 18 hodin. LEGIOVLAK je složen ze 13 zrekonstruovaných vagónů a do roku 2020 projede postupně celou Českou republikou. K vidění bude například vagon velitelský, promítačský či zdravotní.

Lidé, kteří na oslavy Rumburské vzpoury do Rumburku přijedou, budou mít zajištěné bezplatné parkování v areálu bývalého BYTEXU a ČSAD.

Lodní doprava i historické motoráčky zahájili sezónu
Vzdálenost v Českém Středohoří mezi Ústím nad Labem a Litoměřicemi lze od dubna zdolat vodní cestou díky turistické lodní lince 901. Tato linka jezdí od 30. března do 11. listopadu během víkendů a o svátcích. V období od 8. června pluje loď i v pátek a během letních prázdnin do konce srpna i středy a čtvrtky. Loď vyplouvá z Ústí nad Labem vždy v 9:20 hod a v Litoměřicích kotví ve 12:35 hod. Na zpáteční cestu vyplouvá z Litoměřic ve 14:30 hod a do Ústí nad Labem připlouvá v 17:40 hod. Zastavuje vždy v přístavištích: Ústí nad Labem Vaňov, Dolní Zálezly, Libochovany, Velké Žernoseky, Lovosice. Plavba, při které pluje loď také na Žernosecké jezero a přes Libotenice pokračuje až do Roudnice nad Labem a zpět, bude v provozu každou sobotu od 30. 6. do 25. 8. 2018.

Novinkou pro letošní sezónu je řada mimořádných plaveb, večerní a odpolední plavby, nedělní pohodová plavba nebo plavby za hranice Ústeckého kraje například do Mělníka nebo Brandýsa nad Labem, u kterých je dobré část cesty propojit s jízdou na kole po Labské stezce.

Kompletní jízdní řád naleznete na: www.ceskestredohori.info

Historickým motoráčkem na akci
Turisté a nadšenci vlakové dopravy se mohou v letošní sezóně opět těšit na zážitky při cestování historickými motoráčky. Na linkách T3 (Zubrnická museální železnice) na trase – Ústí nad Labem – velké Březno – Zubrnice, T4 (Středohorský motoráček tzv. Švestková dráha) na trase Most – Třebívlice – Třebenice – Lovosice a zpět a T5 (Podřipský motoráček) na trase Roudnice nad Labem – Mšené-lázně – Libochovice a zpět.

Řemesla, kejklíři a tradice
Spojte projížďku s návštěvou kulturní či společenské akce ve skanzenu. O víkendu 12.–13. května můžete vyrazit na tradiční Májový jarmark do Zubrnic, kde se představí řada řemesel, kejklířů a divadel. Pro milovníky piva se stejnou sobotu představí 27 pivovarů z celé České republiky na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem a na hradě Střekov proběhne celodenní festival Útulek fest.

Okoštujte česká vína a festival
Do Roudnice nad Labem za ochutnávkou pouze českých vín láká druhou červnovou sobotu (9. 6.) již 6. ročník vinařské akce Roudnický košt na Lobkowiczkém zámku. O víkend dříve proběhne v prostorách Zahrady Čech Gastro Food Fest.

Ve Štětí se pak 22. června představí jeden z největších mezinárodních festivalů dechových nástrojů – FEDO 2018. Do Štětí se můžete z Litoměřic nebo Roudnice nad Labem vypravit ten den i lodí, která popluje na jedné z mimořádných plaveb.

Pokud se chcete vydat za turistikou, pak lze Středohorským motoráčkem vyjet do Třebenic za granáty a vyšlápnout na nedaleký hrad Hazmburk, kde je až do listopadu výstava modelu hradu v podobě ze 14. století.

Cestou zpět se nabízí návštěva libochovického zámku a v odpoledních hodinách se můžete projet z Libochovic linkou T5 směrem do Roudnice nad Labem. Další tipy na výlet a akce naleznete na: www.ceskestredohori.info

Loretánská muzejní noc v Rumburku
V ambitu barokní památky se bude malovat světlem a tvořit ve výtvarných dílnách v rámci Festivalu muzejních nocí 2018. Dvanáctý ročník akce pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Město Rumburk za podpory ČNFB, Sparkasse Oberlausitz – Niederschlesien a JVB. Na programu je scénický tanec souboru Animate z Prahy, vystoupení sboru Zpěváček při ZŠ V. Kováře z Rumburku, vystoupení Na lidovou notu Kláry Brabníkové a Pavlíny
Marcínové, taneční skupina Butterfly a jazz band Erwina Schödingera.

Více akcí a informací najdete na:
www.branadocech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here