KABINET PLNÝ KURIOZIT

0
1106

Kabinety kuriozit v Praze na Strahově představuje přímé předchůdce novodobých muzeí. Ve zdejší sbírce najdete exponáty tajemné a podivuhodné z počátku existence přírodních věd, které zaujmou celou vaši rodinu.

Při vstupu do historické části kabinetu jsou umístěny přírodovědné sbírky převážně mořské fauny, doplněné sbírkami hmyzu, minerálů a voskových napodobenin plodů. Jako skutečnou kuriozitu lze považovat fantaskního dráčka, vyráběného speciálními řezy z rejnoka.

Zástupce expozice s vojenskou tématikou vévodí model válečné lodi z přelomu 17. a 18. stol., vedle které jsou umístěny vojenské exponáty: hlaveň děla z r. 1686, dělové koule a jezdecké boty asi z doby francouzského obléhání Prahy v r. 1742, polská kopí, tatarský luk, lovecká kuše, přilby z přelomu 17. a 18. stol. nebo slovenská sekyra – valaška.

V prosklených skříních jsou prezentovány sbírky historického brnění, husitských selských zbraní a keramiky. Mezi unikáty sbírky patří přímý zub z narvala, v minulosti vydávaný za roh jednorožce nebo podmořské ryby.

Strahovský klášter je národní pokladnicí umění a vědění. Mimořádná hodnota knih ve zdejší knihovně neumožňuje zapůjčení knih domů, máte ale možnost si prohlédnout a přečíst danou knihu na místě ve studovně. Nejstarším rukopisem v knihovně je Strahovský evangeliář datovaný do roku 860.

Otevřeno: denně po celý rok vyjma Štědrého dne, Božího hodu vánočního (25. prosince) a Velikonoční neděle 9–17.00 hod., polední pauza 12–13.00 hodin.

Vstupné: 120 Kč; snížené pro studenty středních a vysokých škol do 27 let 60 Kč. Pro žáky českých základních škol, v rámci výukového programu, je vstupné 10 Kč za žáka. Rodinné 200 CZK (dva dospělí + max 3 děti do 15 let)

Školní třídy není nutno objednávat předem. České i cizojazyčné prohlídkové texty zapůjčí na požádání kustodi.

STRAHOVSKÝ KLÁŠTER
Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1 – Hradčany
www.strahovskyklaster.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here