Královská kanonie premonstrátů na Strahově

0
1127

Strahovský klášter se svou slavnou knihovnou a obrazárnou je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, který byl založen roku 1143, patří mezi nejvýznamnější architektonické památky České republiky.

Jak prožíváte křesťanský svátek Velikonoce? Co třeba hezkou jarní procházkou na Strahov, kde lze navštívit Strahovský klášter nebo bohoslužby v bazilice Nanebevzetí panny Marie.

Běžně si připomínáme výročí a svátky přesně v jejich výroční den. U Velikonoc je tomu jinak. Termín, na který připadá Velikonoční neděle, se pohybuje v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Spory o přesném stanovení ukončil koncil v Niceji v roce 325 rozhodnutím, které platí dodnes. Velikonoce se slaví od té doby v neděli, po prvním jarním úplňku.

A co můžete vidět v klášteře? Dominantou je malba Filozofického sálu, která zobrazuje vývoj věd a náboženství v jejich vzájemném ovlivňování a hledání od nejstarších dob až do doby založení sálu. Východisko a nalezení pravé moudrosti spočívá v křesťanství.

Nejstarší část dnešní knihovny, barokní Teologický sál, vznikl v letech 1671 až 1674, klenutý Filosofický sál pochází z roku 1794.

Otevírací doba:
celoročně: pondělí–neděle
09:00–12:00, 13:00–17:00
Otevřeno denně po celý rok kromě Štědrého dne,
Božího hodu vánočního (25. prosince)
a Velikonoční neděle.

Strahovský klášter
Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1
www.strahovskyklaster.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here