Po pětileté pauze se opět Novoměstská radnice zúčastní Pražské muzejní noci

0
145

15. června 2024 se bude konat již 17. ročník Pražské muzejní noci, během níž můžete v metropoli navštívit nejznámější pražská muzea i některé další instituce. Unikátní akce opět přináší možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře. Navštěvovalo ji desítky tisíc lidí a letos po několikaleté pauze tomu jistě nebude jinak. Těšíme se, že navážeme na tuto tradici. Nenechte si to ujít!

Novoměstská radnice je jednou z pražských národních kulturních památek a její historie začala brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. V současné době se zde konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce v netradičních reprezentačních prostorách, které nejsou běžně veřejnosti přístupné. Během Pražské muzejní noci však zpřístupněny budou.

Z téměř sedmdesátimetrové věže pohlédnete na noční metropoli a během výstupu na ochoz věže po 221 schodech se podíváte i do Velkého sálu, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a z jehož oken byli kdysi vyhozeni konšelé. Pokocháte se i pohledem do barokní, původně gotické kaple, později zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. Ve věžní galerii uvidíte letošní úrodu umění z Gymnázia Prof. Jana Patočky a na výstavě Sklizeň 2024 poznáte, jak na gymnáziu probíhá výtvarná výchova. K vidění budou práce studentů nižšího i vyššího gymnázia a jako zlatý hřeb budou vystaveny i letošní maturitní práce. V bývalém bytě věžníka těsně pod ochozem si prohlédnete stálou expozici o historii Nového Města pražského a panoramatické Praze.

V přízemí radnice na vás čeká výstava obrazů malíře, básníka, prozaika, scénáristy a editora Zbyňka Benýška Pražská scéna. Jedná se o retrospektivu jeho tvorby z let 1994-2024 k jeho 75. narozeninám a výročí 50 ti let tvorby na Praze 2 a ve výstavě se s ním mezi 19-21 hodinou i osobně setkáte. Nahlédnout budete moci též do Konšelského salonku vybaveného krásným historickým nábytkem, jehož dominantou je původní malovaný dřevěný strop. V gotické sloupové síni Mázhauz s kamennou podlahou a klenbou naleznete zbytky původních kreseb na stěnách. Nezapomeňte na obrovskou sochu Neptuna z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875–1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka. Zdobí již téměř deset let vstupní svatební halu.

Během PMN bude Novoměstská radnice otevřena od 19 do 24 hodin, poslední návštěvník bude uveden ve 23 hodin, vstup bude z Karlova náměstí a až si prohlédnete dlážděné nádvoří s kašnou a studnou, na které jsou umístěny k posezení betonové polštáře sochařky Veroniky Psotkové, budete se moci na další putování noční Prahou posilnit v kavárně Café Neustadt se zahrádkou.

Podrobné informace k akci naleznete na stránkách www.nrpraha.cz / https://www.nrpraha.cz/program/1356/pmn-prazska-muzejni-noc-2024-na-novomestske-radnici/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here