Strahovský klášter se připravuje na sezónu

0
727

Strahovský klášter s knihovnou a obrazárnou je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách. Byl založen roku 1143 a patří mezi jednu z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Ani virus však nezastaví činnost kláštera a letošní oslavy 900 let řádu premonstrátů.

Letošní křesťanský svátek Velikonoce připadá na pondělí 18. dubna a snad již bez omezení. Jarní počasí nabádá naplánovat rodinnou procházku do Strahovského kláštera a jeho zahrad a pokochat se pohledem na Prahu. Bohoslužba proběhne v bazilice Nanebevzetí panny Marie, která bude letos již v běžném režimu.

Velikonoce jako jediný svátek nemá pevně stanovený termín. Den, na který připadá Velikonoční neděle, se pohybuje v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Spory o přesném stanovení ukončil koncil v Niceji v roce 325 rozhodnutím, které platí dodnes. Velikonoce se od té doby slaví v neděli, po prvním jarním úplňku.

A co doporučujeme navštívit v klášteře a knihovně? Dominantou kláštera je světoznámá malba Filozofického sálu, která zobrazuje vývoj věd a náboženství v jejich vzájemném ovlivňování a hledání od nejstarších dob až do doby založení sálu. Malby, sály a expozice si můžete prohlédnout, než vyrazíte na návštěvu, na webu: http://strahovskyklaster.pano3d.cz/.

Nejstarší část dnešní knihovny, barokní Teologický sál, vznikl v letech 1671 až 1674. Klenutý Filosofický sál pochází z roku 1794.

Otevírací doba:
celoročně: pondělí – neděle
09:00–12:00, 13:00–17:00 hodin
Otevřeno denně po celý rok kromě
Štědrého dne, Božího hodu vánočního
(25. prosince) a Velikonoční neděle.

Strahovský klášter
Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1
www.strahovskyklaster.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here