Strahovský klášter v době CORONA temna

0
648

Strahovský klášter s knihovnou a obrazárnou je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách. Byl založen roku 1143 a patří mezi jednu z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Ani virus však nezastaví činnost kláštera a letošní oslavy 900 let řádu premonstrátů.

Letošní křesťanský svátek Velikonoce bude po roce opět v pandemické režii. Uzavření kláštera však nebrání naplánovat rodinnou procházku na Strahov a pokochat se pohledem na Prahu z Petřína. Obvykle probíhá bohoslužba v bazilice Nanebevzetí panny Marie, která bude letos online.

Velikonoce se liší od ostatních svátků, které mají pevně stanovený termín. U Velikonoc je tomu ale jinak. Den, na který připadá Velikonoční neděle, se pohybuje v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Spory o přesném stanovení ukončil koncil v Niceji v roce 325 rozhodnutím, které platí dodnes. Velikonoce se od té doby slaví v neděli, po prvním jarním úplňku.

A co navštívit v klášteře, až se dveře otevřou? Dominantou je světoznámá malba  Filozofického sálu, která zobrazuje vývoj věd a náboženství v jejich vzájemném ovlivňování a hledání od nejstarších dob až do doby založení sálu. Malby, sály a expozice si můžete prohlédnout ve 3D PROHLÍDCE na webu http://strahovskyklaster.pano3d.cz/.

Nejstarší část dnešní knihovny, barokní Teologický sál, vznikl v letech 1671 až 1674, klenutý Filosofický sál pochází z roku 1794.

Otevírací doba:
celoročně: pondělí – neděle
09:00–12:00, 13:00–17:00
Otevřeno denně po celý rok kromě Štědrého dne,
Božího hodu vánočního (25. prosince) a Velikonoční neděle.

Strahovský klášter
Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1
www.strahovskyklaster.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here