Po zaniklých obcích Ralska

0
1095

Geopark Ralsko vydává druhý díl průvodce, který je zároveň propojen s online interaktivní mapou a blogem o zaniklých obcích. 

V průvodci je podrobně popsáno 6 tras, které provedou návštěvníka po krajině zaniklých obcí a osad. Návštěvníci projedou kdysi slavné a pro rozvoj kraje velmi důležité obchodní cesty, které spojovaly Lužici s Čechy a Moravou. Průvodce připomene také velmi oblíbené letovisko první poloviny 20. století – Hradčany, tehdejší Kummer i unikátní Rečkovskou úzkokolejku. Projede po hrázích místních rybníků, zavítá do krajiny kolem Máchova jezera.

Podtitul průvodce „Člověk, který tudy šel, zmizel…“  vyjadřuje tak hlavní téma a tím je objevování zaniklého. Přes 700 let, žili v krajině lidé, obhospodařovali pole a lesy. Poutníci a obchodníci putovali cestami, vznikaly zájezdní hostince, kraj i jeho obyvatelé se rozvíjeli. V druhé polovině minulého století byl život zde násilně ukončen. Původní obyvatelé byly vystěhování, v některých obcích byly nahrazeny jinými obyvateli. Většina obcí však zanikla. Vojenská technika po čtyři desetiletí převzala vládu nad zdejším krajem. Krajina, dnes již svobodná, jen obtížně znovu hledá své uplatnění.

Součástí průvodce jsou dobové nákresy obcí a dobové fotografie. K průvodci je přiložena souhrnná mapa A2, která propojuje trasy z I. a II. dílu průvodce. Na rubové straně mapy je publikována historická Bock-Polachova mapa oblasti z roku 1808.

Jednotlivé trasy jsou zaneseny také do interaktivní mapy na webových stránkách Geoparku Ralsko. Informace o zaniklých obcích a dobové fotografie jsou umístěny na webu: visitralsko.com. Průvodce můžete zakoupit ve vybraných infocentrech Libereckého kraje a na webu www.visitralsko.com.

Celý soubor informací vnikl díky podpoře Libereckého kraje, v rámci programu Podpora rozvoje cestovního ruchu v Libereckém kraji a za podpory města Ralska a společnosti 3L studio.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here