BLATNÁ NA KOLE ČI PĚŠKY

0
1665

Město Blatná už zahájilo turistickou sezónu se vší parádou.

Od 1. května si v blatenském infocentru můžete půjčit městská kola. Díky grantu od Ministerstva pro místní rozvoj bylo možné do infocentra pořídit několik městských kol, která jsou od začátku sezóny k zapůjčení. Můžete si tedy nejen prohlédnout městské centrum a zámek, ale vyrazit i do širšího okolí, které je poseté kopečky i rybníky a obklopené lesy.

Vyrazit můžete i na naučnou stezku Okolím viklanu. Že nevíte, co to je viklan? Viklany jsou velké zaoblené kameny nacházející se samostatně na loukách či v lesích a pouze svou malou částí leží na skalním podloží. U těchto druhů balvanů stačí nevelká síla k jejich rozhoupání. Nejznámějším Českým viklanem je viklan ležící u jihovýchodního okraje obce Kadov a odtud dostal název Kadovský viklan. Balvan je na 1 metr vysoké skalce. V obvodu viklan měří více jak 11 metrů a jeho váha činí kolem 30 tun. V roce 1985 byl viklan vyhlášen přírodní památkou. Nejstarší záznamy o viklanu jsou z roku 1856. Z obce Kadov byla kolem viklanu vyznačena naučná stezka, která vede do nedaleké obce Vrbno. Jižním směrem od viklanu je oblast přírodní rezervace Velká Kuš, která se rozprostírá u západního břehu stejnojmenného rybníka. Severním směrem od viklanu je rovněž vybudovaná řada rybníků a u západního břehu rybníka Smylov najdeme další přírodní rezervaci Smyslovské louky.

Pokud se ale raději než ve sportu vyžijete v kultuře, městské muzeum Blatná otevřelo další část stálé expozice, která mapuje dějiny Blatné a jejího okolí od středověku až po třicetiletou válku. Přijďte se seznámit s dobou prvních Slovanů, objevovat krásu gotického umění, stát se na chvíli středověkým architektem či obchodníkem.

 

Centrum kultury a vzdělávání Blatná
nám. Míru 212, Blatná 388 01
Tel.: +420 383 311 251
E-mail: info@ckvb.cz
http://www.mesto-blatna.cz/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here