TŘEŠŤ: BETLÉMY UKRYTÉ UPROSTŘED VYSOČINSKÝCH HVOZDŮ

0
1325

Byla by chyba, kdybyste při svých cestách po Vysočině míjeli Třešť. Město ležící mezi krajskou Jihlavou a renesanční Telčí má totiž v rukávu trumfy, které jen tak někdo nepřebije.

Předně je to více než 200letá neutuchající betlémářská tradice. Kde jinde než právě v Třešti na vás dýchne vánoční atmosféra třeba i v květnu? V místním muzeu jsou totiž betlémy k vidění po celý rok. V rámci Dřevořezání navíc zaplní náměstí 5. a 6. července desítky řezbářů, aby rozšířili společný betlém. Od 26. prosince do 2. února se pak můžete vydat za příběhem Jezulátka po tzv. Betlémské cestě.

Vedle této křesťanské tradice jsou stále patrné stopy po židovské komunitě, která zde žila do 2. sv. války. Křivolaké uličky, působivý hřbitov či osoba Franze Kafky – i to je třešťské židovství.

Pokud do Třeště přijedete v létě, pak se osvěžte na přírodním koupališti Malvíny, kde se voda čistí biologickou cestou. A až budete přesyceni pulzujícím městem, vyjděte nad Třešť a zdolejte Špičák s jeho 734 m n. m. Stojí to za to!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here