Dolní Vítkovice – nejoblíbenější atraktivita Moravskoslezkého kraje

0
1008

Za nejoblíbenější atraktivitou Moravskoslezského kraje roku 2019 se vydejte do Ostravy. Prvenství totiž náleží Dolním Vítkovicím, bývalému průmyslovému areálu, který v itineráři žádného turisty nesmí chybět…

Nejnavštěvovanější mimopražská atraktivita nabízí zábavu všem věkovým kategoriím. Rodiny s dětmi si hned první návštěvou beznadějně zamilují Svět Techniky. Ve dvou samostatných budovách s názvy Velký Svět Techniky a Malý Svět Techniky U6 najdou návštěvníci chytrou zábavu v podobě stovek interaktivních exponátů. Historii areálu prozradí komentované prohlídky vysoké pece s návštěvou nástavby Bolt Tower. Nástavbu v roce 2015 pokřtil slavný atlet Usain Bolt a nyní se pyšní nejvýše položenou kavárnou v Ostravě.

Jedinečná, více než dvacetimetrová nástavba historické vysoké pece, kterou navrhl uznávaný architekt Josef Pleskot. Šroubovice, která vede turistickou prohlídkovou trasu vysoké pece s označením VP1 až do výšky bezmála 80 metrů. To je Bolt Tower. Kolem skleněného válce posazeného na vysoké peci se obtáčí v šestiprocentním sklonu vnější lávky spojující jednotlivé výškové úrovně. Pevné jádro nástavby je z oceli a nachází se v něm výtah, točité schodiště i zázemí pro návštěvníky. Všechno propojuje a pohromadě drží soustava nosníků, podpěr, lanek a táhel.

Expozice Velkého světa techniky lákají k zábavné výuce matematiky, biologie, fyziky a dalších předmětů hravou formou. Ukazují vliv lidí na přírodu, historii průmyslu, ale i to, jak funguje lidské tělo, jaká kouzla umí chemie nebo jak vypadá vesmír. Velký svět techniky nabízí 4 stálé expozice a jednu dočasnou. Jednou ze stálých expozic je Dětský svět, určený pro děti do 8 let s doprovodem dospělého. Cílem je společně strávit čas a tím prohloubit vztah a citlivé rodinné vazby. Vše je zde barevné a zjednodušené, pochopitelné pro dětskou mysl. Děti zde narazí na specifické oblasti, jako je dílna, autoservis, lékař, TV studio, kuchyně, farmu či vodní svět. V budově se nachází také supermoderní 3D kino s mimořádně velkým plátnem. V něm mohou návštěvníci sledovat přírodovědné a zeměpisné dokumenty z produkce BBC.

Z někdejší energetické ústředny s obrovskými starými dmychadly se stal Malý svět techniky U6, dnes s expozicí o historii lidského vědění a vynálezů. Odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po kosmické moduly. Při procházce po stopách románů Julese Verna si zde návštěvníci uvědomí fantastickou řadu objevů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku. A čeho nového se návštěvníci dočkají? Například lodi NIKE, na které slavný dobrodruh Richard Konkolski obeplul poprvé celý svět.

Za zmínku stojí také vrch Landek v městské části Ostrava – Petřkovice ukrývá nejstarší ostravský černouhelný Důl Anselm a také největší expozici o vývoji hornictví v České republice. Nenachází se sice v areálu Dolních Vítkovic, ale je jeho součástí. Návštěvníci v rámci prohlídek sfárají do prostředí důlní šachty, nahlédnou do řetízkových šaten, projdou jedinečnou expozici báňského záchranářství a projedou se původním důlním vláčkem z 60. let minulého století. Důlní expozice je nyní rozšířena o příběh důlního koně „Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři“. Tato expozice zaujme zejména děti, které koníka mohou vidět jako součást prohlídky. K expozici se pojí zajímavá legenda o životě koníka s mimořádnými schopnostmi a empatií, který radostně a ochotně pracoval v podzemí důlních chodeb v letech 1881 až 1900. I když byly pracovní podmínky v dolech na míle vzdáleny od přirozeného prostředí koní, kteří nebyli stvořeni pro práci až kilometr hluboko, zvířata nestrádala. Spíše naopak. Důlní koníci dostávali velmi kvalitní stravu a byli svědomitě ustájeni, protože na jejich práci závisely výdělky horníků.

Dolní Vítkovice neustále usilují o zachování industriálního dědictví Ostravy, vzniká zde pobočka Národního zemědělského muzea a pracuje se na záchraně vysokých pecí s čísly 4 a 6, ve kterých by v budoucnu mohlo být státem zřizované Museum+.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here