HRÁDECKÁ NEJ V TROJZEMÍ

0
1214

Malebné město Hrádek nad Nisou je právem považováno za bránu Trojzemí, kde se setkávají hranice České republiky, Německa a Polska. Centrum města je městskou památkovou zónou. Dominantou Horního náměstí je morový sloup se sousoším sv. Anny Samotřetí.

Okolí nabízí řadu cílů pro pěší i cyklisty. Jedním z nich je například pískovcová Popova skála, která je dominantou severovýchodní části Lužických hor. Na jejím vrcholu je upravená vyhlídka s krásným panoramatickým výhledem do tří zemí najednou. Spatříte z ní ale i vrcholky Jizerských hor, Krkonoš, Českého středohoří. Přírodní kuriozitou jsou skály, které svou bělostí a zaoblenými tvary připomínají mohutné hřbety slonů. Právem jsou označovány jako Sloní skály.

Mezi hranicemi a městem najdete jezero Kristýna s rekreačním areálem, panenskou přírodou Žitavských a Lužických hor plnou skalních vyhlídek. Jezero Kristýna je lákadlem díky čisté vodě s písčitými plážemi a travnatými plochami. Od jara do podzimu můžete využívat in-line stezky kolem jezera nebo hustou síť cyklostezek, propojující všechny tři země. Můžete si půjčit loď a po Lužické Nise plout malebným údolím až do německého St. Marienthalu. Součástí areálu Kristýna je rozsáhlý autokemp Kristýna s možností ubytování v penzionu, chatkách, vlastních stanech nebo karavanech. V areálu Kristýna je lanový park, kde si užijete lezení v korunách stromů, řada cvičebních prvků. Nedaleko jsou nedávno zpřístupněné mokřady, které jsou oázou klidu.

Za návštěvu určitě stojí hrad Grabštejn s jedinečnou renesanční kaplí sv. Barbory.

Tip na výlet: Turistický okruh přes tři státy
Délka trasy: 8 km
Trasa vede: Hrádek nad Nisou – Kristýna – Trojmezí – Žitava – Hartava – Hrádek nad Nisou.

Informační centrum
Horní náměstí 71,
Hrádek nad Nisou, 463 34
Tel.: +420 482 319 719,
Tel.: +420 725 457 066
www.hradek.eu
www.branatrojzemi.cz
http://www.autocampkristyna.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here