PŘIJMĚTE POZVÁNÍ NA TAJEMNÁ MÍSTA JIZERSKÝCH HOR OD KRÁSNÉ VÍLY IZERÍNY

0
1063

Každé hory mají svého patrona. Ty jizerské chrání křehká víla Izerína, která se narodila v srdci Bukovce, v osadě Jizerka. Svoje jméno získala od řeky Jizery, která v těchto krásných horách pramení.

Pokud chcete do své sbírky získat skleněný penízek s podobiznou Víly Izeríny, vydejte se s námi na putování po tajemných místech Jizerských hor. Čeká vás osm výletů do více či méně známých míst – k Protržené přehradě, na Čihadla, k prameni řeky Nisy, na Dračí kámen, k Hajnímu kostelu, na bájné Trniště nebo ke Skalnímu hradu, na kterém dříve žili loupežníci.

Trasy jsou připraveny tak, aby je zvládly rodiny s dětmi, které už jsou zvyklé chodit na výlety v délce do 10 kilometrů. Většina tras je vedena po naučných stezkách, takže mimo hledání opisového místa, se při putování dozvíte i spoustu zajímavých informací.

Pro své putování budete potřebovat hrací kartu, kterou zdarma získáte v informačních centrech Jizerských hor nebo na webu www.vilaizerina.cz. Na těchto webových stránkách najdete mimo popisů výletů i zajímavá vyprávění regionální spisovatelky Kláry Hoffmanové, která se k putování váží. Můžete si tak večer před výletem společně s vašimi dětmi číst a důkladně se na tajemná pátrání připravit.

Cílem putování by nemělo být jen zdolání určené trasy, ale především odkrytí tajemného místa, které pro vás víla vybrala.

V hrací kartě, u každého výletu, najdete prázdné místo, na které obkreslíte známku, kterou během výletu objevíte. Doporučujeme si proto na výlet kromě svačiny přibalit i obyčejnou tužku.

Pokud se vám podaří nasbírat všech osm otisků, čeká na vás již zmíněná odměna – skleněný penízek. Ten si můžete vyzvednout v informačním centru v Jablonci nad Nisou, v Bedřichově, v Liberci, ve Frýdlantu nebo ve Smržovce.

Pokud vás putování po tajemných místech bude bavit, můžete si ve vybraných informačních centrech Jizerských hor zakoupit místopisné pohádky o Víle Izeríně pro malé i velké, které mohou sloužit jako další tipy na výlety po Jizerských horách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here