Jabkancová pouť

0
1366

Česká Třebová láká na jednu z největších tradičních akcí tohoto města – Jabkancovou pouť. Akci pořádá Spolek od sv. Kateřiny pod patronátem Města České Třebové. Letos bude tradiční jabkance pečené v Chalupě U Kostelíčka možné ochutnat v sobotu 19. listopadu, a to již od 7 hodin od rána.

Nenechte se však mýlit, hlavní surovinou této regionální speciality nejsou jablka, ale brambory jakožto zdejší „jabka země“. Tento chutný pokrm představují sladké bramborové placky plněné tvarohem a sypané cukrem. Po nočním loupání, vaření a tlučení brambor, správně po staročesku dřevěnou paličkou v neckách, následuje plnění tvarohem a pečení na plátech kamen. Každoročně se na ně stojí fronty a na stáncích mizí dřív, než je děvčata stihnou donést. Ale o zábavu se vždy postarají „jabkancoví umělci“ se svými písničkami a scénkami, takže všichni se dobře baví.

Jabkancová pouť navíc přímo souvisí s církevním svátkem sv. Kateřiny, která je patronem zdejšího Kostelíčka. Kostelíčkem místní nazývají českotřebovskou Rotundu sv. Kateřiny, která je jednou z nejstarších památek a jedinou dochovanou románskou stavbou ve východních Čechách. V rámci pouti je možné s průvodkyní rotundu.

Přijďte ochutnat a dobře se bavit!


Více na www.ceska-trebova.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here