KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ – MĚSTO PORCELÁNU

0
1811

Klášterec nad Ohří leží na rozhraní Krušných a Doupovských hor. Dominantou města je neogotický zámek s anglickým parkem, který plynule navazuje na lázeňskou zónu lázní Evženie. Zde mohou návštěvníci ochutnat tři minerální prameny – pramen Evženie, Městský pramen a Klášterecký pramen.

V lázeňském areálu nechybí lázeňská kavárna, restaurace, či lázeňský park, kde byl v roce 2018 vysazen Strom Olgy Havlové.

První zmínky o Klášterci spadají mezi roky 1150 a 1250, kdy zde bylo malé probošství, vybudované postoloprtskými benediktýny.

Během staletí se zde vystřídalo několik majitelů, z nichž nejvýznamnější je bezpochyby rod Thunů, který zde působil od 17. do 20. století. Za vlády Michaela Osvalda Thuna byl upraven zámek, nechal na vlastní náklady v letech 1665–1670 postavit kostel Nejsvětější Trojice, jehož architektem byl Carlo Lurago a ve stejnou dobu vznikla také sala terrena se sochařskou výzdobou od Jana Brokofa – Jan Brokof v Klášterci pobýval v letech 1685 – 1687 právě díky pozvání Michaela Osvalda Thuna.

V roce 1794 byla v Klášterci založena druhá nejstarší porcelánka v Čechách a v současnosti je největším výrobcem porcelánu u nás.

Za zmínku stojí nová expozice Holky z porcelánu, pojmenovaná podle stejnojmenného filmu, který se zde v 70. letech natáčel.

V okolí Klášterce si můžete udělat výlet na některý z blízkých hradů – Šumburk či Egerberg, ze kterých je nádherný výhled po okolí.

V letních měsících vybízí k návštěvě také místní aquapark a v Klášterci si přijdou na své i cyklisté. K dispozici je aktivním návštěvníkům také loděnice na břehu řeky Ohře, kde si lze vypůjčit jízdní kola nebo loďku na projížďku po řece, či tenisové kurty v lázeňském areálu.

Turistické informační centrum Klášterec nad Ohří
Nám. Dr. E. Beneše 85
431 51 Klášterec nad Ohří
Tel.: +420 474 359 687
E-mail: icklasterec@muklasterec.cz
www.klasterec.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here