Kralupy nad Vltavou oslaví 120. výročí povýšení na město

0
888

Vyhlídkové plavby lodí, průvod historických motocyklů a automobilů, anebo jazzový festiválek, na to vše se letos mohou těšit občané i turisté, kteří zavítají do Kralup, města na řece Vltavě, jež v úterý 22. listopadu oslaví své 120. narozeniny.

Na návštěvníky čekají zajímavé akce v městském muzeu, chybět nebude ani výstava se soutěžemi pro děti a celé slavnosti vyvrcholí podzimním tematicky zaměřeným městským plesem.

Po dlouhá staletí byly Kralupy pouze malou obcí, která se nijak nelišila od ostatních. Rozvoj přinesla až výstavba železniční trati z Prahy do Podmokel v roce 1850, kdy postupně došlo k jejich přeměně v industriální centrum středních Čech. Vznik prvních průmyslových podniků zároveň znamenal příliv nových obyvatel. Kralupy se rychle rozrůstaly, brzy byly povýšeny na městys a 22. listopadu 1902 je následně císař František Josef I. jmenoval městem. Nadějný vývoj Kralup nad Vltavou přerušila první světová válka, nicméně po roce 1918 za éry starostování Josefa Vaníčka, dochází k postupnému budování infrastruktury a Kralupy se tak v průběhu první republiky z větší vesnice staly opravdovým městem. Velkou ránu jim ovšem zasadil 22. března 1945 tragický nálet, jež přinesl velké ztráty na životech. Výraznou proměnou ovšem prochází Kralupy také v druhé pol. 20. stol., kdy byl založen chemický závod Kaučuk, jež po dlouhá léta hrál dominantní úlohu v životě města a jeho obyvatel.

Kralupy nad Vltavou 21. století jsou moderním městem, které se může pochlubit nejen řadou zajímavostí, jako je například socha J. Švejka či památník Jiřího Karse, ale navíc se pyšní i pestrou nabídkou možností, jak zde trávit volný čas. Právě o tom se má možnost přesvědčit každý, kdo město na řece během letošních oslav navštíví.

| FOTO: Yan Čelikovský-YBstudio

Infocentrum MěÚ
Palackého nám. 1
278 01 Kralupy nad Vltavou
www.mestokralupy.cz
www.infokralupy.cz

Infocentrum iCafé
Mostní 22, 278 01 Kralupy nad Vltavou
www.infokralupy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here