LEDNICE

0
1525

Městečko spjaté nejen s bohatou historií a romantickými zákoutími, ale i dobrým jídlem a lázeňským hýčkáním.

Městečko Lednice, jehož historie dosahuje k začátkům 13. století, bylo většinu své historie spjato s rodem Lichtenštějnů, kteří v Lednici cíleně budovali své letní sídlo zasazené do překrásné zahrady a uměle utvořené romantické krajiny. Poprvé se jméno Lednice objevilo v písemných zdrojích z roku 1222. Při poslední přestavbě zámku došlo i k velkým úpravám vzhledu obce, k přeložení náměstí a vybudování mnoha novogotických budov, jako je fara, radnice, škola a nádraží. Dnešní podoba zámku vznikla v polovině 19. století, kdy se novogotické přestavby ujal architekt Jiří Winglemüller.

Že je Lednice opravdu výjimečná, dokazuje skutečnost, že území figuruje hned na dvou seznamech UNESCO. Od roku 2006 jako součást seznamu světového kulturního a přírodního dědictví a od roku 2003 také jako součást biosferické rezervace.

Lednice, spolu se svou místní částí Nejdek a svými dva a půl tisíci obyvateli, je jedno z nejnavštěvovanějších míst v našem státě.

To, že je Lednice významným turistickým cílem není dáno pouze nádhernou zahradou a zámkem. V roce 2007 zde vznikly nejmladší novodobé léčebné lázně v České republice – Lázeňský dům Perla, ke kterému se v roce 2012 připojil i wellness hotel SPA Resort Lednice a v roce 2014 tyto lázeňské domy s centrem městečka a zámeckým parkem propojila lázeňská kolonáda, doplněna o tři barevné fontány. Oba lázeňské domy využívají účinky přírodní jodobromové minerální vody, která blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, ale i na gynekologické potíže a stavy po popáleninách.

Součástí lázeňské kolonády je i amfiteátr, kde se převážně během letní sezóny, koná spousta krásných a zajímavých kulturních akcí, ať už jsou to letní kina, divadla pro děti i dospělé, koncerty nebo samotné zahájení lázeňské sezóny, na kterém se organizačně nejvíce podílejí právě lázeňské domy.

Nesmíme zapomínat ani na dobré jídlo a pití. Na své si zde přijdou milovníci české kuchyně, burgerů, dobrot z food trucků, výborné v Lednici pražené kávy a v malebném okolí Lednice dozrávajícího vína.

Restaurace: U Tlustých, Včelařský dvůr Lednice, Restaurace a Pizzerie Na Knihovně
Burgrárna: Burger´s club Lednice
Food Truck: Pedro´s foodtruck
Kavárna: Coffeesquare Lednice
Vinařství/vinotéka: Annovino – vinařství Lednice

www.unesco-czech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here