MĚSTO ČESKÁ TŘEBOVÁ – NEJEN ŽELEZNIČNÍ UZEL

0
1095

Město, jehož historie sahá až do roku 1278, leží na pomezí Čech a Moravy, v podhůří Orlických hor a s necelými 15 500 obyvateli je čtvrtým nejlidnatějším městem v Pardubickém kraji.

S nejvýznamnějšími památkami Vás seznámí stezka „Krok za krokem“, která vede od dopravního terminálu přímo do historického centra. Poznáte v ní českotřebovské nádraží, kterým v roce 1845 projel první vlak, rondokubistickou budovu Kulturního centra, Staré náměstí s renesanční radnicí z poloviny 16. století, klasicistní kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 nebo budovu Gymnázia, pro kterou je příznačný střízlivý modernismus. Nejvýznamnější historická památka však pochází ze 13. století. Je jí rotunda svaté Kateřiny, jediná dochovaná románská stavba ve východních Čechách. Při procházce městem též nemůžete vynechat místo lákající k odpočinku, tříhektarový sad, založený v anglickém stylu roku 1885, městský park Javorka. Odtud vedou krásné turistické stezky směrem na poutní místo a bývalé lázně Hory, ty jsou spojeny s pobytem Boženy Němcové, a rovněž do Kozlova. Tato vesnička je turisty vyhledávaným cílem. Naleznete zde rozhlednu, výletní restauraci a chaloupku Maxe Švabinského s expozicí, která připomíná pobyt a tvorbu známého malíře. Na tento krásný výlet se inspirujte naší videotrasou na http://www.ceska-trebova.cz/ vismo/videotrasy.asp

Přímo v centru města navštivte městské muzeum. Expozice „Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí“ je zaměřena na charakteristické druhy dopravy v regionu. Návštěvníkovi přibližuje historii českotřebovského železničního uzlu, aviatické pokusy zdejšího rodáka Františka Formánka, vynález tříkolového vozítka OS-KAR (později Velorex) či historii úvah o propojení tří moří kanálem Dunaj-Odra-Labe. Obdivovat můžete sbírku Velorexů, repliku dobového železničního vozu, model českotřebovského nádraží s pohyblivými vlakovými soupravami nebo unikátní modely helikoptéry a letadel.

K aktivnímu odpočinku doporučujeme bohatou síť cyklostezek a cyklotras. Nevšední adrenalinový zážitek nabízí Bike park Peklák, zahrnující tratě různých obtížností, vhodné jak pro zkušené jezdce, tak pro veřejnost, zvládající základy jízdy v terénu. Samozřejmostí je možnost parkování, zapůjčení kol, přileb a možnost občerstvení. Ve stejném areálu si můžete na 800m sjezdovce vyzkoušet jízdu na terénních kárách (https://www.peklak.cz/).

Pro rodinný, pěší i cyklo výlet jsou vhodné „Semanínské stezky“ nebo smyslově naučná stezka „Údolím Skuhrovského potoka“, která Vás zavede až do přírodní rezervace Třebovské stěny (www.csoppodorlicko.org). Zajímavé je rovněž Pravěké muzeum v přírodě – osada Křivolík.

Městské muzeum Česká Třebová
a TIC Česká Třebová

Klácelova 11, 560 02 Česká Třebová
Tel.: +420 465 322 634
E-mail: ic@mmct.cz
www.mmct.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here