PO STOPÁCH TEXTILEK A LYSÉ HORY

0
1145

Poznejte město Frýdek-Místek jako město s bohatou historií textilního průmyslu. Po stopách textilek ve Frýdku-Místku se můžete vydat v sobotu 6. října v 9 hodin z náměstí Svobody.

Odtud se vydáte za architekturou města, kterou ovlivnil rozvoj textilního průmyslu. Díky výkladu historika Petra Juřáka se účastníkům otevře nový pohled na historický vývoj textilní výroby ve městě, jež ve 20. století proslavila značka Slezan.

V průběhu procházky vás čeká 6 zastávek. Zastavíte se například na ulici 8. pěšího pluku, kde místecký obchodník Johann Czajanek založil strojní tkalcovnu, v bezprostřední blízkosti vlakového nádraží si připomenete provozy firmy Josef Munk a synové, kde i další firma Landsberger měla mimo jiné přádelnu a sklady. Poslední zastávkou bude Vojanova ulice, kde textilní podnikatelé ve Frýdku i v Místku z ekonomických důvodů budovali pro své zaměstnance domy a ubytovny.

Lysohorská nej pokračují
Nenechte si ujít ještě několik oblíbených komentovaných výstupů na Lysou horu, které pořádá Turistické informační centrum Frýdek-Místek. Netradiční výstup rozložený do několika zastávek s vědomostním kvízem je ideálním tipem na zářijový výlet.

Do začátku října se můžete v pravidelných termínech vydat na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a poznat Lysou horu jinak. Trasa je fyzicky náročná s převýšením 700 metrů, ale právě díky několika zastávkám je výstup mnohem jednodušší, příjemnější a pestřejší.

Lysohorská nej, aneb co jste ještě nevěděli, přiblíží v průběhu 2,5–3 hodin nejen historii Lysé hory, ale také pověsti o Ondrášovi – pánovi Lysé hory, představí jeskyně na Lukšinci nebo seznámí s kříži, které se cestou míjejí a upozorňují na to, že není radno hory podceňovat. K Lysé hoře neodmyslitelně patří také jeho dominanta – vysílač, ale také meteorologická stanice či znovu postavená vyhořelá Bezručova chata. To vše průvodce neopomene zmínit a stejně tak ukáže za krásného počasí úchvatné výhledy na Javorníky, Jeseníky, Malou Fatru či vzdálené tatranské štíty.

Zájemci o výstup si mohou své místo rezervovat nejpozději 3 dny předem plánovaným termínem na tel. čísle 603 264 058. Začátek trasy je vždy v 8.30 hodin u Lanového bludiště Opičárna v Ostravici. Za výstup v předem stanoveném termínu pro veřejnost zaplatí účastníci poplatek 50 Kč, za děti do 6 let se neplatí.

Termíny výstupů: 16. 9. , 23. 9. , 7. 10. 2018.

Více informací na: www.visitfm.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here