POZNEJTE MĚSTO KOLÍN

0
1004

Méně než hodinu jízdy od Prahy nabízí město Kolín celou řadu cenných památek, které stojí za to navštívit.

Rozhledna Vodárna patří k dominantám města, jedná se o významnou technickou a architektonickou památku meziválečné architektury. Vodárenská věž byla postavena v roce 1928 dle projektu J. V. Hráského a architekta Františka Jandy, žáka Jana Kotěry. Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí vyhlídku z nejvyššího patra na značnou část Polabí a při dobré viditelnosti až do Krkonoš. Unikátní je přístup do prostoru bývalé vodní nádrže. V nejvyšším podlaží je umístěno vyhlídkové panorama – popsány jsou cíle v okolí a mezi okny jsou umístěny obrazovky s videoprezentací o dalších zajímavostech.

V Kolíně najdete také unikátní soubor židovských památek, dochovala se zde část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Nově vznikla Stolperstein stezka, která připomíná památku zavražděných kolínských Židů.

Bývalá židovská čtvrť náleží k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. Průchodem budovy bývalé židovské školy (dnes je zde umístěno informační centrum) objevíte jednu z nejstarších a nejcennějších synagog na území Čech. Židovské hřbitovy existují v Kolíně dva. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2700 náhrobků, je zde pochován i jediný syn pražského rabína Jehudy Löwa (Maharala) Becalel, který v Kolíně zastával funkci rabína a založil zde ješivu (talmudistickou školu). Na novém hřbitově se pohřbívá dodnes, roku 1950 zde byl odhalen památník obětem holocaustu.

Přijeďte se přesvědčit, že město Kolín za prohlídku opravdu stojí.

Městské informační centrum Kolín
Na Hradbách 157, 280 02, Kolín I
Tel.: +420 321 712 021
Mobil: +420 774 138 197
www.vodarnakolin.cz
www.jeruzalemnalabi.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here