Přijeďte na Vysočinu do Telče mezi Prahou a Vídní nemůžete Telč minout

0
620

Telč, malebné město uprostřed Českomoravské vrchoviny, 30 km od rakouských hranic, v polovině cesty mezi Prahou a Vídní, láká své návštěvníky do již zapomenutých časů. Město, kterému se přezdívá renesanční perla Vysočiny či Moravské Benátky a o jehož slávu se nejvíc zasloužil Zachariáš z Hradce, po němž je pojmenované historické náměstí.

Telč osloví každého

Dávná minulost Telče je opředená legendami a podle jedné pověsti bylo město založeno kolem roku 1099. Existenci Telče dokládá zápis císaře Karla IV. v jeho vlastním životopisu již v roce 1335. Telč každého osloví velkolepou skladbou zámku, církevních staveb a měšťanských domů. Jedinečný obraz historického jádra se po staletí vyvíjel uvnitř neměnné dispozice, vymezené systémem opevnění, které tvoří soustava rybníků, vodních příkopů, hradeb a bran. Vnější podobu staveb určila zejména doba renesance spojená s nejvýznamnější osobností města, Zachariášem z Hradce, jehož zásluhou se ve druhé polovině 16. století původně vodní pevnost s gotickým hradem změnila v půvabné renesanční město.

Jedinečně zachovaný architektonický komplex, jemuž dominuje renesanční zámek a náměstí, je od roku 1992 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Nenechte si ujít

Státní zámek, Zámecké podzemí, Telčské podzemí s interaktivní zábavně-naučnou expozicí, Telčský dům, Městskou galerii Hasičský dům, Muzeum techniky, volnočasový areál Panský dvůr, vyhlídkové věže sv. Ducha s multifunkční expozicí a kostel sv. Jakuba, rozhlednu, Expozici historie železniční dopravy …

Jestliže je Telč známá díky své kráse, zachovalosti svého náměstí a zámku, zasluhuje její okolí nemenší pozornost. Využijte vycházkové trasy do okolí, značené hipostezky, cyklotrasy i singletrailové terénní stezky pro horská kola, zážitkové plavby po městských rybnících na paddleboardech s piknikem na ostrově uprostřed Štěpnického rybníka… Právem je Telč každoročně cílem návštěvníků z celého světa.

Do Lipek nejen za sportem

V areálu Lipky se nachází zajímavá místa, která nabízí nejen návštěvníkům, ale i místním občanům a hlavně rodinám s dětmi vyžití nejen sportovní, ale i pohodové vycházkové ….

V Lipkách si můžete projít naučnou stezku Lipky nebo městský turistický okruh a dojít až ke kapli sv. Karla, využít cyklostezku a inline stezku, dětské hřiště i zážitkový Ranč, v lesích najdete singletrailový areál pro terénní cyklistiku nebo můžete plnit úkoly s mobilní aplikací „Skryté příběhy“. Vše v dostupnosti z centrálního parkoviště v ulici Slavatovská.

Turistické informační centrum
Městského úřadu Telč
nám. Zachariáše z Hradce 70, 588 56 Telč
Tel.: +420 567 112 407-8
E-mail: info@telc.eu
www.telc.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here