Poznejte Třebíč! V památkách UNESCO vás čekají kostýmované prohlídky

0
755

Areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa a židovská čtvrť se hřbitovem – to jsou třebíčské památky UNESCO. Propojuje je naučná stezka Po stopách opatů a rabínů odhalující příběhy ze života obou náboženských komunit po staletí žijících ve městě v těsném sousedství. V Třebíči totiž není nic daleko.

Památky i lidé si jsou blízko

Vidět to je i na domech v židovské čtvrti a v úzkých uličkách, kterými se můžete procházet a obdivovat krásu starých věků. Sami nebo s průvodcem. Letošní novinkou jsou kostýmované prohlídky památek UNESCO – baziliky sv. Prokopa a synagogy s domem Seligmanna Bauera.

Živé víkendové programy

Za návštěvu rozhodně stojí Zadní synagoga z roku 1669, barevné florescentní motivy ji řadí k nejkrásnějším na Moravě. V sousedství synagogy byl před rokem 1798 vystavěn Dům Seligmanna Bauera, po rozsáhlé rekonstrukci upravený na expozici židovského bydlení. Snad každý se v duchu skloní před románsko-gotickou architekturou baziliky sv. Prokopa. „Pro návštěvníky připravujeme živé venkovní víkendové programy před bazilikou sv. Prokopa a před synagogou. Můžete se těšit na šermíře, divadlo, ukázky židovské hudby i tance,“ přibližuje Jaromíra Hanáčková z Městského kulturního střediska Třebíč.

Dalším unikátem Třebíče je větrný mlýn

Ten sice není na seznamu UNESCO, ale rozhodně stojí za to ho navštívit. Jako jediný větrný mlýn v České republice totiž nesloužil k mletí obilí, ale k drcení kůry, kterou místní koželuhové používali na vyčinění kůží. Od léta bude možné si mlýn s vnitřními expozicemi prohlédnout.

Nezapomenutelné zážitky chutí, vůní i mysli

V židovské čtvrti si zajisté s rodinou i přáteli vychutnáte nejen kávu dle svého výběru, ale také domácí zákusky, židovské cukroví a dokonce i košer víno a jedinečnou českou whisky oceňovanou po celém světě. Chcete-li proložit poznání se zábavou, navštivte třebíčskou Mozkohernu v židovské čtvrti. Nejen díky mozkohračkám a neurotechnologiím se váš výlet do Třebíče stane nezapomenutelným.

Neseďte doma! Poznejte Třebíč!

www.visittrebic.eu

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here