MIKULOV – MĚSTO ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK

0
1351

Mikulov je městem vinařských tradic, kultury, barokních památek a také je jedním z nejvýznamnějších míst židovské komunity.

Osídlení a rozvoj židovského města je datován do první poloviny 16. století. Díky obchodu a příznivé poloze na důležitých obchodních stezkách se Mikulov stal významným centrem moravských Židů a sídlem moravského zemského rabína. Tuto dobu dnes stále připomínají některé židovské památky – Horní synagoga, židovský hřbitov a mikve.

Horní synagoga byla postavena v roce 1550 a je zde jedinou zachovanou z původně dvanácti zdejších modliteben. V současné době je v synagoze umístěna expozice s názvem Rabi Löw a židovská vzdělanost na Moravě.

Mikulovský židovský hřbitov je jedním z největších židovských hřbitovů u nás. Se svými více jak 4000 náhrobky se rozkládá na ploše téměř dva hektary, nejstarší z náhrobků pochází z počátku 17. století. Centrální částí hřbitova je rabínský vršek. Při vstupu na hřbitov byla koncem 19. století vybudována pohřební síň, v níž je nyní umístěna expozice Spolku přátel židovské kultury v Mikulově, která je věnována tradicím židovského pohřebního ritu.

Židovská lázeň mikve, nádrž s přírodní vodou, která dříve sloužila pro rituální očistu, byla v roce 2004 objevena při archeologickém průzkumu a po nezbytných úpravách došlo k jejímu zpřístupnění veřejnosti.

Z původní zástavby židovského města se zachovala kromě uvedených památek i část domů na ulici Husova. Zajímavosti o židovské minulosti Mikulova se dozvíte při procházce naučnou stezkou židovskou čtvrtí.

 

Turistické informační centrum Mikulov, o.p.s.
Náměstí 158/1
692 01 Mikulov
Tel.: +420 519 510 855
Tel.: +420 724 987 900
E-mail: info@infomikulov.cz
E-mail: tic@mikulov.cz
www.infomikulov.cz
www.mikulov.cz/turistika

FOTO: archiv města Mikulova

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here