PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA…

0
1969
CHCETE-LI SI VYCHUTNAT TU PRAVOU VÁNOČNÍ ATMOSFÉRU DOKRESLENOU TRADIČNÍMI VÁNOČNÍMI TRHY, VŮNÍ SVAŘENÉHO VÍNA, PEČENÝCH KAŠTANŮ A MANDLÍ, VYDEJTE SE V ADVENTNÍM ČASE DO LIBERECKÉHO KRAJE.

Jesličky s 240 figurkami lidí a zvířat, z čehož je více než stovka pohyblivých, můžete obdivovat ve Frýdlantu v Čechách. Srdcem tohoto betlému je hodinový stroj a provazové šňůry. Betlém, který vytvořil Gustav Simon (1873–1953), je vystaven v dřevěném domku č. 356, kde jeho tvůrce strávil velkou část svého života. Jesličky prošly značným restaurátorským zásahem a budou opět zpřístupněny na první adventní neděli po dvouleté pauze. V Liberci je k vidění mechanický betlém otce a syna Metelkových. Otec Jáchym Metelka (1825–1902) původně navrhl stupňovité uspořádání do rohu světnice. Přes třicet let betlém postupně rozšiřoval, až zaujímal převážnou část místnosti a zakrýval zcela dvě okna rodné chalupy. Po smrti Jáchyma Metelky jeden z jeho synů, Václav (1866–1954), betlém zmenšil a dal mu podobu, kterou můžete spatřit vždy o Vánocích v Severočeském muzeu v Liberci.

V současné době je betlém široký tři a půl metru a je osázen 250 dřevořezbami vysokými od 3 do 20 centimetrů. Více než třetina z nich je pohyblivá. Pokud si chcete vychutnat adventní náladu v zasněžené krajině, můžete se vydat do Kryštofova Údolí, kde pod širým nebem stojí venkovní betlém Josefa Jíry. Skvost dlouhý 16 metrů najdete v centru obce, naproti hostinci „U Svatého Kryštofa“. Stojí tu však pouze od začátku adventu do Tří králů. Vejdete-li i do hostince, neprohloupíte. Můžete tam totiž spatřit ještě více než dvě desítky originálních dřevěných, keramických, papírových a jiných betlémů. Raritou je pak cikorkový, část tyrolského betlému Franze Pohla nebo polovina původního Millerova betlému v orientálním stylu.Během putovaní za betlémskou hvězdou byste určitě neměli vynechat Železný Brod. Ve zdejším Minimuzeu betlémů najdete na šest desítek skleněných betlémů, historických i současných. Jedná se o největší sbírku tohoto druhu v České republice. Minimuzeum je navíc spojeno s prodejnou sklářských výrobků, kreativní dílničkou a příležitostným předváděním sklářské výroby. Celá kolekce betlémů se návštěvníkům nabízí v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Nejpozoruhodnějším skvostem je mechanicky ozvučený betlém pocházející z let 1883–1913. Vytvořil jej druhý z bratrů Metelků – Jáchym (1853–1940). Všech 142 pohyblivých figurek je poháněno přes jediné závaží. Zbylá tři závaží slouží pouze ke zvukovým efektům. Pokud se rozhodnete porovnat „metelkovský rukopis“, zastavte se ještě ve Vysokém nad Jizerou, kde je vystaven pohyblivý betlém kováře Jana Metelky (1855–1924). Příběh Svaté rodiny zde představuje 203 pohyblivých figurek, z nichž 92 se pohybuje samostatně.

Více informací na WWW.LIBERECKY-KRAJ.CZ