Rozhlédněte se po Liberci z výšky věží i z hloubky podzemí

0
843
Výhled z liberecké radnice

Už jste někdy viděli Liberec z vížky? Tedy z věžičky? Jestli ne, pak určitě přijměte pozvání na právě takovou procházku naším městem. Shora totiž uvidíte mnohem víc, tak se nebojte brát život s nadhledem a lehkostí!

V Jizerských horách najdete nejvíc rozhleden v Čechách, ovšem prohlédnout si okolí pěkně z výšky můžete i přímo v Liberci, který s Jizerkami tak hezky sousedí.

Jedinečný pohled na město vám nabízí třeba liberecký mrakodrap – Krajský úřad Libereckého kraje. Na vyhlídku v 17. patře vás vyveze páternoster, tedy „osobní oběžný výtah“, který je s výškou téměř 60 metrů nejvyšším v České republice, a i v Evropě by našel jen málo konkurentů.

Lidové sady Liberec

Podobně hezké pokoukání je o letních prázdninách také z radniční věže, kam sice musíte vystoupat po svých, zato však s průvodcem, který vám cestou ještě ledacos zajímavého ukáže a poví. Navíc při procházce po radničních chodbách můžete obdivovat barevné vitráže, nástropní malby i bohaté zdobení interiérů, a pokud zamíříte do obřadní síně, ocitnete se v sále, kde dobro pohádkově vítězí nad temnými silami.

Pohledem na nejkrásnější libereckou čtvrť vás okouzlí rozhled z muzejní věže, která je věrnou kopií věže původní radnice. I samo Severočeské muzeum rozhodně stojí za vaši návštěvu. V tematických sbírkách se vám tu představuje „Krása a užitek“ evropského umění, příroda Jizerských hor v expozici „Doteky severu“ i bouřlivé dějiny města v expozici „Libereckých fragmentů“.

Liberecká výšina

V sousedství zoo vás zase láká do výšky věž kulturního centra Lidové sady, které stále zůstává vyhledávanou dominantou této části města, přestože nedávno oslavilo krásné 120. výročí. Pětici vyhlídek doplňuje o kilometr dál ještě oblíbená výletní restaurace Liberecká výšina ve stylu středověkého hradu, jejíž interiéry nedávno prošly rozsáhlou rekonstrukcí. Tahle budova úmyslně klame vzhledem. Vypadá starobyle, i když pochází teprve z počátku 20. století a její kuchyně vám poškádlí chuťové buňky lahůdkami, které jsou už vysloveně moderní.

Až se dostatečně potěšíte pohledem z libereckých věží, zamiřte pro změnu opačným směrem. Zkrátka „Vzhůru, dolů!“ Vydejte se do našeho podzemí, které je zároveň největším libereckým krytem civilní obrany. Kryt se začal stavět už v období 2. světové války, později v 50. letech minulého století byl přebudován na kryt civilní ochrany. Tvoří ho asi 1 kilometr chodeb, které měly sloužit jako úkryt až patnácti stům lidí před účinky zbraní hromadného ničení. Dochováno v něm zůstalo skoro veškeré technické vybavení, od vzduchotechniky přes rozvody sítí až po dozimetry a další technické pomůcky. Liberecké podzemí vám rádi ukážeme každou 1. sobotu v měsíci. Dostaňte se našemu městu pod kůži.

Severočeské muzeum

Městské informační centrum
www.visitliberec.eu

TEXT: MIC Liberec | FOTO: L. Sváček, J. Jirouš,
Adventure In You, archiv SML

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here