Hradozámecké novinky na Frýdlantu

0
849

Perlou jizerského podhůří je Státní hrad a zámek Frýdlant. Je jedinečný svou historií, architekturou, bohatě vybavenými interiéry a v letošním roce také spoustou novinek. Od ledna je objekt pod vedením nového kastelána Jiřího Holuba a změny, které na Frýdlantu připravil, vás určitě nadchnou.

V letošním roce si můžete vybírat hned z několika prohlídkových okruhů a zaměřit se na to, co je vašemu srdci nejbližší. První okruh Frýdlantský hrad vás zavede do nejstarší části komplexu vybudované na čedičové skále. Seznámíte se s bohatou historií objektu a zavítáte do impozantního rytířského sálu s rodovou galerií Gallasů a Clam-Gallasů. Prohlédnete si hodovní síň, zbrojnici a velkou sbírku zaměstnaneckých uniforem. Druhý okruh Frýdlantský zámek vám představí historii posledních majitelů Clam-Gallasů a nadchne bohatým vybavením interiérů. K největším lákadlům trasy patří kuchyně, Velká jídelna, Erbovní sál, dámské patro s dlouhou enfiládou, ojedinělá zámecká koupelna a překrásná zámecká kaple. Každá z těchto tras trvá 60 minut.

Pro nejmenší návštěvníky je připravená Dětská prohlídka, která děti seznámí jednoduchou formou s chodem zámku, vysvětlí, na co byl erb, kdo na zámku sloužil a bydlel a zavede je do Kastelánského křídla. Chybět samozřejmě nemůže ani bohatě vybavený dětský pokoj s hračkami zámeckých dětí. Milovníci zbraní si přijdou na své na okruhu Zbraně, zbroj a rytíři. Prohlídka vás zavede do velké hradní zbrojnice a představí zbraně od pozdního středověku, až po devatenácté století, včetně zbraní z Orientu. Prohlídka končí návštěvou hradní věže s možností vyhlídky na město a panorama Jizerek.

Čekání na začátek prohlídky si od letošního roku můžete zpříjemnit poznáváním venkovních prostor komplexu. Nově je totiž volně přístupné nádvoří zámku, rytířská stezka i Valdštejnská vyhlídka. V pojízdné kavárně na zámeckém nádvoří si můžete dát kávu nebo třeba palačinku a nechat se unášet na vlně pohody v takto okouzlujícím prostředí.

Zámek Frýdlant
www.zamek-frydlant.cz
Facebook: @hrad.zamek.frydlant
Instagram: @hrad_zamek_frydlant

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here