STAŇ SE SKLÁŘSKÝM MISTREM

0
875

Připravte si plíce, obrňte se trpělivostí a jde se na věc. Z ohně a potu se rodí křehká krása. Sklo, skutečný klenot zručných českých rukou, který po staletí obdivují po celém světě. Vítejte v kraji sklářských hutí a bižuterních dílen – v kraji Křišťálového údolí.

Exkurzi ve sklárně Ajeto v Lindavě spojte s posezením ve zdejší krčmě, kde ochutnáte sklářskou česnečku nebo výborný domácí štrůdl. K tomu budete obdivovat práci mistrů sklářů opravdu zblízka, navíc si ji můžete vyzkoušet a odnést si originální suvenýr! Novoborsko a Kamenickošenovsko se mohou pyšnit titulem sklářských měst. Zdejší výrobci dosahují světového věhlasu, jako například Jiří Pačinek, který vám vše ukáže ve sklárně v Kunraticích u Cvikova.

Vydejte se třeba do Harrachova. V nejstarší harrachovské a zřejmě i světové sklárně Novosad a syn totiž nejen, že zažijete exkurzi, ale také můžete ochutnat pivo z místního pivovaru.

Ceněným vývozním artiklem byly a jsou vánoční ozdoby. Zajeďte si třeba do Poniklé do firmy Rautis. Při exkurzi uvidíte celý proces výroby od ručního foukání přes stříbření a barvení až po montáž ozdoby.

Při putování sklářským krajem nesmíte minout Jablonec nad Nisou. Kromě toho, že zdejší Muzeum skla a bižuterie, nachází se tady největší prodejna bižuterie ve střední Evropě. Na 700 m² najdete více jak 4 600 druhů bižuterie od 32 regionálních firem. Přijďte 8.–11. 8. 2019 na bižuterní prodejní výstavu Křehká krása.

Nemusíte mít strach, že by to nebavilo vaše ratolesti. V Železném Brodě si nejen pro ně přichystali putování Po stopách skleněného skřítka. Některé firmy nabízejí čtvrteční 10 % slevu na nákup zboží, jiné zase sklářskou dílničku.

Lovci řemesel a zážitků

Jedním z pokladů Libereckého kraje je tradice místních řemesel a mnoho z nich si můžete také vyzkoušet na vlastní kůži. Ať se podíváte do jakékoliv oblasti kraje (Krkonoše, Český ráj, Jizerské hory, Lužické a Žitavské hory a Máchův kraj), nebudete vědět co dříve. Chcete se stát na chvíli kovářem, sklářem nebo třeba včelařem? Kde si vyrobíte svůj vlastní skleněný půllitr, bylinkové máslo, ruční papír, vánoční ozdoby nebo dřevěné hračky? Tyto a další tipy najdete v novém letáku „Za řemeslnými zážitky do Libereckého kraje“, který je k dispozici na www.liberecky-kraj.cz. Kromě výrobců jsou v letáku uvedena i muzea či jiné objekty spojené s řemeslem.

Velký prázdninový kalendář aneb Kam se o prázdninách vrtnout najdete na www.liberecky-kraj.cz. Sledovat nás můžete i na facebooku: Liberecký kraj cestou necestou, sdílet vaše zážitky na Instagramu pod #regionliberec a na Youtube: Region Liberec. Užijte si léto!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here