STARÁ KUPECKÁ STEZKA V HLINSKU OŽÍVÁ

0
1791

K příjemné rodinné procházce přírodou, s místy vhodnými k odpočinku ale i zajímavými informacemi cestou, je určeno několik nových stezek v Hlinsku a okolí.

Novinkou pro tuto sezónu se stává Lázeňská stezka, která patří mezi 3 oddychové trasy v Hlinsku. Část této stezky byla v loňském roce rekonstruována a to podle historické mapy a stávající katastrální mapy. Touto stezkou vedla historická starokupecká cesta, která spojovala Čechy a Moravu. Hrála tak významnou roli v životě zdejších obyvatel již od pradávna. Kvůli zemědělskému využití, byla však na dlouhou dobu rozorána a její někdejší existenci připomínal jen osamocený křížek uprostřed polí. Ten dnes po dlouhých jednáních naleznete znovu na kupecké stezce. Loni v říjnu zde místní obyvatelé vysázeli ke stému výročí republiky 45 lip, které jednou budou opět zelenou alejí. Lázeňská stezka vede do Studnic a přes Svatojánské Lázně se okruhem vrací zpět do Hlinska. Po cestě jsou umístěny čtyři přístřešky, pod kterými si můžete odpočinout a pokochat se zdejší krajinou, a pět informativních cedulí. Na nich se dozvíte něco o historii města, o kupecké cestě, místních lázních a jiných zajímavostech.

Další hlineckou oddychovou trasou je Pohádková stezka, která potěší hlavně děti. Komiksová pohádka informuje o krajové výrobě dřevěných hraček a část dřevěných malovaných prvků a část je věnována přírodě. Trasa je vhodná i pro nejmenší nožičky.

V současné době se rekonstruuje třetí oddychová trasa s geologickou tématikou s názvem Matulova stezka.

Výtvarné Hlinecko představí tvorbu významného ilustrátora Luďka Marolda

Výtvarné nadání, cit pro barvu ocení návštěvníci 60. jubilejní výstavy Výtvarného Hlinecka v řadě autorových akvarelů i na olejomalbě. Vernisáž začne 21.6. v 17 h v Městském muzeu a galerii Hlinska a výstava bude otevřena až do 8.9.

Dny dřeva provoněné levandulí

V Památkové rezervaci Betlém se 2. a 3. srpna setkají řezbáři ze čtyř zemí. V jejich rukou vzniknou dřevěné vyřezávané lavičky s tématikou zvířat a lesních bytostí. Součástí řezbářského programu bude po oba dny Speed Carving (disciplína, při které během 60 minut musí vzniknout socha). Pořadatelé připravili pro návštěvníky bohatý doprovodný program. V sobotu se bude konat jarmark provoněný dřevem a levandulí. Na pódiu zhlédnete pohádku, soutěže, vystoupení mistra kata, kapely, Lesů ČR atd. V prostorách Betléma budou k vidění ukázky dřevěných řemesel a přijede Levandulový statek z Bezděkova. Věříme, že Dny dřeva v Hlinsku budou příjemným zpestřením letních dnů. Vstupné zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here