Židovské památky „Hanáckého Jeruzaléma“

0
921
Ehrenstammův dům, muzeum (špalíček)

Prostějov byl v minulosti díky své početné židovské komunitě nazýván „hanáckým Jeruzalémem“. Co ve městě dnes tento fakt připomíná?

Feith Ehrenstamm

Poblíž centra se nachází pozůstatek někdejší jižní části židovského ghetta, skupina domů s příznačným označením „špalíček“. Díky velmi zdařilým rekonstrukcím se tak může město pyšnit opraveným bývalým židovským obecním domem, v němž se nachází výstavní sály Muzea a galerie a za pozornost stojí také „Ehrenstammův dům“, který dal v roce 1819 vystavět významný židovský průmyslník Feith Ehrenstamm. Jeho rodina našla místo svého posledního odpočinku na druhém nebo také starém židovském hřbitově v dnešní Studentské ulici. Tento hřbitov, který byl poničen v průběhu nacistické okupace, je kulturní památkou a od roku 2013 se jedná o jeho rehabilitaci, tedy pietní úpravě plochy.

Pozornosti návštěvníků by neměl uniknout ani nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí, kde spočívají ostatky zhruba pěti stovek našich někdejších židovských spoluobčanů, mezi nimi řada významných osobností, kupříkladu mecenáš a továrník Bruno Winter, významná podnikatelská rodina Sborowitzova, oblíbený prostějovský rabín Leopold Goldschmied nebo výtvarnice Alžběta Zelená (rozená Kleinerová).

Nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí

Právě tento hřbitov si budou moci zájemci prohlédnout a dozvědět se o jeho historii v rámci Dnů evropského dědictví v neděli 8. 9. 2019 od 14:00 do 16:00 hodin.

www.prostejov.eu
bezplatná informační linka: 800 900 001

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here