ZAVÁTÉ STOPY V TŘEŠTI

0
1069

Židovství má v Třešti hluboké kořeny, sahá až do počátku 15. století, kdy se ve městě usídlily první židovské rodiny vypovězené z Jihlavy. Největšího rozmachu dosáhla židovská komunita na počátku 19. století, kdy zde židovské obyvatelstvo tvořilo jednu pětinu obyvatel městečka. Díky židovským podnikatelům rostl hospodářský, sociální i kulturní rozvoj Třeště. Synagogu si zde židé postavili na konci 17. století. Od té doby židovský svatostánek postihly dva požáry, kdy především ten první z roku 1824 výrazně poznamenal její současnou podobu. Dnešní synagoga je proto upravena v empírovém slohu. Jako jediná u nás se vyznačuje loubím a průčelím. Z původní výzdoby se zachovala pouze štukatura na stropě hlavní lodi. Tóra, stříbrné předměty, textilie, hebrejské knihy, dřevěné desatero a paprsky či dřevěné desky s hebrejskými texty jsou uloženy v místní pobočce Muzea Vysočiny. Svému účelu synagoga sloužila do roku 1942, kdy byli všichni obyvatelé židovského vyznání deportováni do koncentračních táborů. Vlastníkem synagogy je v současné době Čs. církev husitská a budova slouží především ke kulturním účelům. K vidění je zde expozice věnovaná Franzi Kafkovi a jeho vztahu k Třešti a výstava Po stopách zmizelých sousedů v Třešti, která seznamuje s osudy třešťských židovských rodin.

Na bohaté židovské osídlení poukazuje rovněž židovský hřbitov za městem. Najdeme zde více jak 1300 náhrobků, první z druhé poloviny 17. sto
letí, poslední z roku 2003, kdy byl do rodinného hrobu uložen třešťský rodák Wolfgang Münch a o šest let později jeho manželka.

Franz Kafka (1883–1924) a jeho vztah k Třešti

Jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století se narodil v Praze do rodiny židovského velkoobchodníka. Do Třeště přijížděl o prázdninách během studií v letech 1900–1907 ke svému strýci, oblíbenému lékaři, Siegfriedu Löwymu. Pobyty u strýce Kafku inspirovaly při psaní povídky Venkovský lékař.

Osm kamenů zmizelých

Od června loňského roku můžete v židovské čtvrti, v blízkosti synagogy, před domem č. p. 455 najít osm zlatých kamenů zmizelých, které se usazují před domy obětí holocaustu a nacistického režimu…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here