BOSKOVICKÁ SYNAGOGA

0
1759

Boskovická synagoga je díky své malířské výzdobě vycházející
z haličské židovské tradice 16.–18. století jedinečnou památkou,
dominantou boskovické židovské čtvrti i města Boskovice.

Synagoga byla vystavěna v roce 1639, v průběhu staletí byla několikrát upravována. Její klenby a stěny zdobí mimořádně hodnotná dekorativní výmalba a hebrejské liturgické texty, které jsou mistrovským dílem polských židovských utečenců z druhé poloviny 17. a z 18. století. Poslední úpravu interiéru synagogy navrhl v letech 1935-36 významný brněnský architekt Arnošt Wiesner.

Kromě bohatě malovaného interiéru je v budově instalována expozice seznamující návštěvníky s historií Židů v Boskovicích, s nejvýznamnějšími osobnostmi, s historickou podobou židovské čtvrti, představeny jsou zde také další boskovické židovské památky a židovský hřbitov. Navíc se v hlavním sále synagogy konají sezónní výtvarné výstavy, koncerty a divadelní představení.

V těsné blízkosti synagogy se nachází židovská rituální lázeň “mikve”. Mikve, je nádrž s čistou přírodní vodou, v níž lze nabýt rituální očisty. V mikve se očišťovali všichni zbožní Židé v předvečer šabatu a dalších židovských svátků. Mikve ve sklepě domu č. 3/5 na ulici U Templu uvedl do stavu přibližujícímu se historické podobě Klub přátel Boskovic.

Při procházce malebnými uličkami boskovické židovské čtvrti si kromě synagogy můžete prohlédnout také zrekonstruovaný židovský obecní dům. Naleznete zde expozici Židovské čtvrti v Českých zemích a také interiérem bytu rabína a ukázku pekárny macesu. Za pozornost stojí také rozsáhlý židovský hřbitov, který patří k největším svého druhu na Moravě.

www.muzeum-boskovicka.cz
www.facebook/muzeumboskovicka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here