Zlín – místo jako žádné jiné

0
746
14|15 BAŤŮV INSTITUT; foto Josef Řezníček

V Česku neexistuje žádné jiné místo, které je tak specifické svou architekturou, jako právě Zlín. Červená cihelná vyzdívka vás bude provázet na každém kroku. Projděte si nejen centrum města a ty nejvýznamnější památky, ale vydejte se také prozkoumat čtvrtě s unikátními baťovskými domky.

Baťův mrakodrap: foto Josef Řezníček

Baťův mrakodrap s unikátní technickou lahůdkou – původním výtahem s kanceláří Jana Antonína Bati, s nejdelším funkčním páternosterem v Česku a nádhernou vyhlídkou na Zlín, je rozhodně místem, kde byste měli začít prohlídku města. Vyhlídková terasa na střeše mrakodrapu nabízí nejen krásný výhled na město, ale i kavárnu s příjemným posezením a několik amerických dalekohledů. Prohlédněte si také bronzový 3D model města a nakoukněte do strojovny vozíku na údržbu fasády, tzv. kočky. Pokud se chcete o této mimořádné budově dozvědět více, doporučujeme komentovanou prohlídku, která zahrnuje i vyjížďku pojízdnou kanceláří. Prohlídku je nutné objednat předem, nejlépe 1–2 týdny, na www.14-15.cz. Do pojízdné kanceláře je možné také nahlédnout každý den. Prohlídka mrakodrapu a výtahu je ideální doplněk k expozici Princip Baťa, která vás blíže seznámí s příběhem slavné firmy Baťa. Nachází se ve zrekonstruovaných továrních budovách ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

Pojízdná kancelář; foto Josef Řezníček

Uvidíte zde ševcovskou dílnu, stroje, na kterých pracovali Baťovi zaměstnanci, slavné reklamní cedule a hesla, sbírku obuvi z celého světa a produkty značky Baťa. Objevíte zde také exponáty slavných cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, a to i jejich slavnou Tatru 87 a exponáty filmového kabinetu. Projděte si také tovární areál rozkládající se na ploše 65 ha. Najdete tu fungující továrny, ale také stylové kavárny, bistra i restaurace. Pro vaši lepší orientaci je dobré vědět, že budovy jsou označeny podle amerického způsobu číslování.

Gahurův prospekt;
foto archiv SMZ

Nevynechte ani návštěvu architektonické ikony města a perly světového funkcionalismu – Památníku Tomáše Bati. Tato unikátní stavba je svým významem srovnatelná např. s brněnskou vilou Tugendhat či pražskou Millerovou vilou. Vnitřní prostor je minimalistický, vyplněný pouze loučovými lampami a věrnou maketou letounu Junkers F13, jež připomíná osudovou tragédii Tomáše Bati. Cestou k památníku se zastavte u urbanisticky nejcennějšího místa, Gahurova prospektu. Chodníky zapuštěné pod úroveň terénu a travnaté plochy vytvarovány do mírných vln připomínají z dálky zvlněnou hladinu. Tento oceněný veřejný prostor slouží k odpočinku a skvěle doplňuje své okolí.

Baťovské domky; foto Jiří Novosád

Pro prohlídku města můžete využít i komentované procházky s průvodcem ZÓNA ZLÍN. Na trase PLÁNOVANÉ MĚSTO projdete centrum města s nejvýznamnějšími architektonicky cennými stavbami a navštívíte Památník Tomáše Bati. Letošní novinkou je nová prohlídková trasa BYDLENÍ U BATI, jež vám představí experimentální architekturu první dělnické čtvrti Letná, kde nechal Tomáš Baťa stavět první domky pro své zaměstnance. Dozvíte se, co je to jednodomek, dvojdomek a čtyřdomek a jaká pravidla a režim museli obyvatelé čtvrti dodržovat. Prohlídky se konají od května do září, každou středu a sobotu. Bližší informace k programu prohlídek a rezervaci vstupenek naleznete na bit.ly/zonazlin.

Památník T. Bati; foto Ondřej Kavula

Za zážitky můžete vyrazit také do nejoblíbenější Zoo Zlín. Nadchnou vás tu nejen mořští rejnoci, které si můžete pohladit i nakrmit, ale také první africké slůně v České republice a nově největší expozice pro jaguáry JAGUAR TREK. Další tipy naleznete na:

www.ic-zlin.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here