LYŽOVÁNÍ, FREERIDE, BĚŽKOVÁNÍ NEBO SKIALPINISMUS NA SLOVENSKU

0
1228

Zimní sporty jsou na Slovensku velmi populární a dobře vybavená střediska lákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. V horských oblastech je připravených 36 moderních lyžařských středisek, které na 350 km sjezdových tratích rozdílné náročnosti a 600 km běžeckých tratí zabezpečují pro každého skvělé podmínky na lyžování.

Kromě lyžování a běžkování se můžete věnovat snowboardingu, skialpinismu, vyzkoušet můžete i bobovou dráhu, snowtubing, jedinečnou dráhu na Boarder Cross nebo zimní paragliding.

Běžecké lyžování

Lyžování na Slovensku nereprezentuje jen sjezdové lyžování, ale i čím dál více populární běžecké lyžování. Udržované běžkařské trasy různé náročnosti a délky se nacházejí v některých lyžařských střediscích (např. Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Skalka, Tále, Osrblie, Šachtičky, Donovaly, Jasná).

Skialpinismus

Čím dál více nových příznivců si na Slovensku získává skialpinismus, který je skloubením lyžařské turistiky, vysokohorského lyžování a horolezectví. Rozvíjí se jeho členská základna, zakládají se kluby a zvyšuje se počet závodů. Rekreační forma skialpinismu je vlastně vysokohorskou túrou na lyžích a horské sedlové přechody. Při skiextrémní formě skialpinismu sjezdy dosahují více jak 5 km, přičemž zdolané svahy mají sklon až 45 stupňů. V rámci sportovní formy skialpinismu se organizují jedno nebo vícedenní závody, kterých se účastní hlavně jednotlivci. Cílem závodníka je co nejrychleji přejít trasu s maximálním převýšením 1 000 až 3 500 m a s délkou okolo 20 až 25 km. Při závodech je předepsaná povinná skialpinistická výstroj.

Vhodné podmínky nabízejí Vysoké Tatry (Malá a Velká Studená dolina, Skalnatá dolina), Západní Tatry (Žiarska dolina, Roháče), Nízké Tatry (oblast Chopku a Ďumbiera), Velká Fatra (Jasenská dolina) a Malá Fatra (Vrátna).

Závody pro ty, kteří závodí zábavnou formou, současně poznávají nové regiony a ověřují si svoji zručnost a kondici, je oblíbený Skialp Fun Day.

Vyznačené skialpinistické trasy ve Vysokých Tatrách:
1. PODBANSKÉ – TICHÁ DOLINA
2.PODBANSKÉ – KOPROVA DOLINA
3. ŠTRBSKÉ PLESO – CHATA POD SOLISKOM
4. ŠTRBSKÉ PLESO – MLYNICKÁ DOLINA
5. POPRADSKÉ PLESO – RYSY
6. TATRANSKÁ POLIANKA – SLIEZSKY DOM
7. HREBIENOK – TÉRYHO CHATA
8. HREBIENOK – ZBOJNÍCKA CHATA
9. HREBIENOK – SLIEZSKY DOM
10. HREBIENOK- SKALNATÉ PLESO
11. SKALNATÉ PLESO – LOMNICKÉ SEDLO
12. BIELA VODA – ZELENÉ PLESO
13. ZELENÉ PLESO – KOPSKÉ SEDLO
14. JAVORINA – KOPSKÉ SEDLO
15. TATRANSKÁ KOTLINA – ZELENÉ PLESO

Více informací najdete na:
www.slovakia.travel
www.slovak-ski.sk
#Dobrý nápad Slovensko

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here