Chrudim – Město loutkářství i Brána Železných hor

0
652

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny asi 10 kilometrů jižně od krajského města Pardubic.

Město se může pochlubit jednou z největších městských památkových zón ve východních Čechách, jejíž součástí jsou i budovy tří chrudimských muzeí s moderně pojatými expozicemi – Muzeum loutkářských kultur, Muzeum barokních soch a Regionální muzeum v Chrudimi. Za návštěvu jistě stojí nepřehlédnutelná dominanta města – kostel Nanebevzetí Panny Marie. V jeho interiéru naleznete legendami opředený ,,zázračný“ obraz sv.Salvátora. A jak se stal obraz zázračným? To se dozvíte přímo v kostele nebo v Regionálním muzeu
při prohlídce expozice s názvem Mozaika z dějin regionu.
Zajímavá je také tamější expozice zaměřená na tvorbu Alfonse Muchy.
Historické jádro města každoročně propůjčuje nezaměnitelnou atmosféru mnoha kulturním a sportovním akcím v čele s festivalem Loutkářská Chrudim, konaném tradičně na začátku července nebo Letní barokní scénou v polovině srpna, následovanou hudebním festivalem Zlatá Pecka, jehož patronkou je světoznámá mezzosopranistka Dagmar Pecková.
Chrudim lze označit jako „Bránu Železných hor“. Příznivci aktivního odpočinku jistě ocení městské rekreační lesy na Podhůře s rozhlednou, cykloparkem a dalšími atraktivitami, nalézajícími se přímo na okraji chráněné krajinné oblasti a Národního geoparku Železné hory.
http://www.chrudimsky.navstevnik.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here