NÁRODNÍ GEOPARK ŽELEZNÉ HORY

0
1859

Tajemné výpravy do historie lákají nejen malé děti, ale i dospělé. Když se však řekne historie, všichni si představí dobu vzdálenou maximálně první stovky let. na území národního geoparku Železné hory se však můžete vydat za historií starou téměř 700 miliónů let.

Národní geopark Železné hory se rozkládá na ploše 777 km2 a zahrnuje Železné hory spolu s jejich okrajovými částmi. Největším sídlem je královské věnné město Chrudim, odkud se můžete vypravit za poutavými příběhy o zkamenělinách, minerálech, sopkách, ale i příbězích o osídlování krajiny a třeba i tragické historii Ležáckých kameníků.

Geologie hrou
Geologie by neměla jen vzdělávat, ale také bavit. Napříč celým územím geoparku se nachází několik herních expozic, které hlavně dětem představí zábavnou stránku geověd. Hrajte si se stegosaurem, sklouzněte se z těžní věže nebo si vlezte do nitra sopky.

Žulové srdce geoparku
Žula je národní kámen a v geoparku má své významné místo, tvoří jeho centrální část, jeho srdce. Navštivte unikátní expozici ve Skutči, vydejte se po stopách těžby na Žulové stezce nebo se vykoupejte v jednom z mnoha zatopených žulových lomů.

Geopark Železné hory se stal partnerem mezinárodního projektu s názvem „Využití geologického dědictví a vývoj inovativního turismu v geoparcích regionu Danube“, spolufinancovaného Fondy Evropské Unie (ERDF, IPA). Tento projekt čelí výzvě, kterou pociťují všichni partneři: udržitelné využití výjimečného bohatství přírodních zdrojů geoparků pomocí udržitelného turismu, který se vyhýbá negativním dopadům na životní prostředí. Projekt směřuje k posílení spolupráce mezi regiony geoparků a tvorbou nových, inovativních turistických produktů zvýší viditelnost a zkvalitní turistickou návštěvnost geoparků. Návštěvníci se tak mohou těšit na novou inovativní nabídku, která zpříjemní pobyt v Geoparku Železné hory.

Více na:
www.geoparkzh.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here