Hrad Valdštejn připomíná rod Valdštejnů

0
1005

Přijměte pozvání na jeden z nejstarších hradů Českého ráje – hrad Valdštejn, který se nachází na okraji Hruboskalského skalního města.

Hrad Valdštejn se letos připojuje k celorepublikové připomínce rodu Valdštejnů prostřednictvím projektu „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“. Rod Valdštejnů se zrodil ve třináctém století , kdy se oddělil od starého šlechtického rodu Markvarticů. Jeden z příslušníků tohoto rodu, Jaroslav z Hruštice, nechal na pískovcových skalách postavit hrad,
který byl později pojmenován Valdštejn, což v překladu znamená lesní kámen. První nositelé titulu „páni z Valdštejna“ pocházejí už z roku 1304, a od té doby se Valdštejnové řadí mezi nejstarší a nejvýznamnější šlechtické rody u nás. Jelikož je hrad Valdštejn kolébkou tohoto slavného rodu, připravil pro návštěvníky řadu doprovodných aktivit.

Výstava „Hrad Valdštejn za Valdštejnů“ nabízí návštěvníkům panely se zajímavými informacemi o rodu Markvarticů, o Valdštejnech v době baroka a nechybí ani životopis nejslavnějšího příslušníka valdštejnského rodu Albrechta z Valdštejna, kterému je věnován i fotokoutek.

S výše zmíněnou výstavou souvisí i letní kulturní program na hradě. Rodu Valdštejnů budou věnovány noční prohlídky, které představí tajemnou atmosféru hradu při nočním osvětlení. Dále se návštěvníci mohou těšit na Středověký víkend s Valdštejny či Valdštejnský historický víkend.

Novinkou pro turisty je i stálá expozice v biliárním sále pod aehrenthalskou terasou. Ta nese název „Koně Albrechta z Valdštejna“ a seznámí návštěvníky se vztahem frýdlantského vévody k těmto zvířatům. Vedle již zmíněných akcí, se mohou turisté těšit i na oblíbené dětské prohlídky s loupeživým rytířem či princeznou nebo Hradozámeckou noc. Podrobnosti a aktuální nabídku najdete na webových stránkách hradu.

Turnovské léto

Na každý den v týdnu po celý červenec a srpen je připravena pestrá nabídka aktivního trávení volného času. Můžete navštívit zajímavá místa a prozkoumat Turnov a jeho okolí nevšedním způsobem. Zúčastníte se rozmanitých dílniček, koncertů, divadelních představení
a dalších kulturních pořadů pro malé i velké.

Hrad Valdštejn
Kadeřavec 18, 511 01 Turnov
Tel.: +420 739 014 104
E-mail: info@hrad-valdstejn.cz
www.hrad-valdstejn.cz

Regionální turistické informační centrum
náměstí Českého ráje 26, 511 01 Turnov
Tel.: +420 484 803 041-2
E-mail: info@turnov.cz
www.infocentrum-turnov.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here