Skryté skvosty Libereckého kraje

0
965
Kamenice

Liberecký kraj = Ještěd! Pravidlo, které platí již několik desítek let. Někomu se při vyslovení názvu nejmenšího českého kraje vybaví hrad Trosky, možná i Bezděz s Máchovým jezerem a třeba některé z krkonošských horských středisek. V poslední době také unikátní gastronomická scéna v největším městě severu. Co to takhle o letošním létě vzít trochu jinak? Objevit méně známá, ale neméně kouzelná místa tohoto kraje.

Vyberme si některou z turistických oblastí kraje – Český ráj, Jizerské a Lužické hory, Máchův kraj nebo Krkonoše a poznejme místa nových pohledů, dobrodružství, příběhů a třeba i lásek. Vybrali jsme pro Vás 21 nejlepších výletů, které čekají, až je právě vy objevíte. V Lužických horách potkáme slony, libverdský kohout nás pozve k návštěvě hor Jizerských, údolí řeky Kamenice navodí klid v duši, s Krakonošem si dáme snídani na hřebenech jeho panství a nejenom zámecké palačinky ochutnáme v Zákupech v Máchově kraji. A právě na tento sladký tip na výlet se podíváme detailně.

Zámek Zákupy

Za medvědem brtníkem do Zákup

Výlet zahájíme přímo na Státním zámku Zákupy, kde si můžeme vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. Pokud s sebou máte malé děti, nechte je se přesunout do pohádkového světa v rámci druhého okruhu s kostýmy a rekvizitami z pohádek České televize. První okruh nás zavede do doby, kdy zámek vlastnil poslední český korunovaný král a rakouský císař Ferdinand Dobrotivý. Kromě původního vybavení a výzdoby je k vidění také unikátní výtah na ruční pohon z roku 1870. U zámku najdeme hned dvě zahrady – anglický a menší francouzský park. A kde se schovává medvěd brtník? Medvěda Medouška již v zámeckém příkopu nepotkáme, najdeme ho již mezi zámeckými exponáty, ale můžeme se těšit na jeho medvědího nástupce v medvědáriu. Ze zámku se vydáme přes řeku Svitavku okolo bývalého kapucínského kláštera až narazíme na Naučnou stezku Zákupy. Ta nás provede po zajímavých místech v okolí města a představí zdejší faunu a flóru. Po naučné stezce budeme pokračovat údolím Kamenického potoka okolo Pramene Tří Svatých až na Kamenický kopec. Pokud máme ještě dost sil, odbočíme na Ferdinandovu vyhlídku. Cestou zpět do Zákup budeme míjet Kapli svatého Josefa a vyhlídkové místo. Z dnešního výletu si můžeme přivézt i netradiční suvenýr, a to vlastnoručně vyrobenou karnevalovou masku. V Eduard Held muzeu si prohlédneme nejen expozici o historii výroby masopustního a karnevalového zboží od roku 1884, ale i výstavu zobrazující život sudetských Němců do roku 1946. Pokud nás přepadne hlad či chuť na něco dobrého můžeme se vrátit zpět do areálu zámku. Přímo na nádvoří je totiž kavárnička, kde si pod arkádami pochutnáme na domácí limonádě, zmrzlinovém poháru nebo třeba ozdobené zámecké palačince.

Bílé kameny

A to rozhodně není všechno. Máme připravených ještě dalších dvacet SKYRYTÝCH SKVOSTŮ, které čekají až je někdo navštíví a zamiluje se. Už se těšíte, až objevíte ten svůj? Stačí načerpat inspiraci, sbalit batoh, vzít rodinu či přátele a vydat se k nám na sever!

Lázně Libverda

A kde tipy naleznete? Buď v parádní brožurce ve všech informačních centrech regionu, nebo hlavně na turistickém portále www.liberecky-kraj.cz. Najdete tu i další informace o výletech, o atraktivitách v kraji a službách pro turisty.

Eduard Held muzeum

Facebook: Region Liberec
Instagram: @regionliberec
Youtube: Liberecký kraj – cestou necestou

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here