NEJLEPŠÍ NABÍDKA ZE STŘEDNÍ MORAVY

0
1028
Přerov

Moravská brána se stane i letos vstupním portálem k mnoha turistickým zážitkům. Stačí se jim vydat vstříc, a vychutnat si ty nejlepší porce z nabídky, které střední Morava svým návštěvníkům nabízí. Chcete vědět kam, kdy a proč?

Přerov

Přerov

Byl by hřích přijet do Přerova a nevidět Horní náměstí – kolébku místní historie. V zámku, bývalém sídle Karla staršího ze Žerotína, najdou návštěvníci muzeum, které je spjato se jménem slavného přerovského učitele Jana Amose Komenského. „Specialitou tohoto muzea jsou rekonstrukce dobových školních tříd, expozice Archeologie Přerovska, Památník Komenského, Národopis Hané a hanáckého Záhoří, a také expozice Entomologie a mineralogie,“ nastínila Romana Nitková z Muzea Komenského. Z aktuálních výstav zve turisty například na výstavu Šejdíři a šizuňkové, která je historickým exkurzem do světa spjatého s falšováním potravin.

Se svou nabídkou přichází na „trh“ také Městské informační centrum, které láká na prázdninové komentované procházky městem. První okruh seznámí s historií i současností města, druhý je zaměřený na archeologii a zavede návštěvníky do Památníku lovců mamutů a do Školního muzea lovců mamutů. „V památníku je terénní prezentace archeologických nálezů, a navíc i expozice s pazourkovými nástroji, aby návštěvníci získali představu, jaké kamenné nástroje používali naši předci k přežití,“ říká vedoucí centra Jolana Plšková.

A kdo chce letos zažít v Přerově ještě větší porci zábavy, může přijet na Svatovavřinecké hody, které jsou zárukou třídenního veselí. To vypukne v pátek 9. srpna a skončí až večer 11. srpna. „Čekají nás koncerty, představení, pouliční divadlo, historický průvod městem i dobový jarmark,“ říká Pavla Roubalíková z přerovského magistrátu. A láká i na další letní atrakce – plavbu lodí Kordulka po řece Bečvě a festival Hudební léto na hradbách, který je každé prázdninové úterý – vždy podvečer – příslibem kvalitní muziky.

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

Také město Lipník nad Bečvou přichází se širokou škálou kulturních akcí. „Připraveny jsou bezplatné prohlídky města s průvodcem. Turisté tak mohou každý den kromě pondělí navštívit památky, které nejsou běžně přístupné – třeba zvonici s unikátním historickým strojem věžních hodin,“ konstatuje Ivana Debnárová z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou. Zajímavá je podle ní i prohlídka bývalé synagogy, židovských hřbitovů či střešní zahrady, pod níž se nachází galerie Konírna, která během léta představí hned dvě výstavy – Obrázky Ivy Hüttnerové – budou k vidění až do 21. července, a Pavla Roučky, který bude vystavovat od 9. srpna do 29. září.

Lipník nad Bečvou – coby město kovářské – bude samozřejmě i letos lákat turisty na exteriérovou výstavu uměleckých kovářů s názvem Kov ve městě, která potrvá do konce září. Přímo v historickém centru města a zámeckém parku představí svou tvorbu Milan Michna, ke zhlédnutí bude v nových prostorách turistického informačního centra i stálá expozice Alfreda Habermanna – papeže kovářů.

Ve dnech 19. až 21. července jsou pak v Lipníku připraveny tradiční Svatojakubské hody.

Helfštýn

Helfštýn

Z Lipníka nad Bečvou je to už jen „co by kamenem dohodil“ na Helfštýn – středověkou pevnost, která v minulosti patřila k nedobytným dominantám Moravy. „Svou nedobytnost si částečně zachová až do dubna 2020. Kvůli mimořádné stavební akci na hradním paláci zůstává Helfštýn v obležení stavitelů. Návštěvníci se do areálu dostanou pouze od čtvrtka do neděle,“ konstatuje kastelán Jan Lauro. Připomíná ale, že kulturní kalendář zůstává přesto bohatý – množství kulturních a společenských akcí oživí historii, seznámí s řemesly a nabídne divadla, hudbu i workshopy. Například výstava Héfaistovy vavříny představí výběr oceněných exponátů z mezinárodních kovářských setkání a v budově Pekárny jsou k vidění dočasně instalované expozice archeologie a ražby mincí.

Hranice

Hranice

Město Hranice připravilo pro letošní turistickou sezónu pět lákavých prohlídkových okruhů. Prvním jsou Hranice z vody – prohlídka města po řece Bečvě nabízí turistům poučení i skvělou zábavu. „Druhým okruhem je pohled na Hranice z výšky – a ten je určen těm, kteří se nebojí zdolat 122 schodů a pokochat se výhledem z věže Staré radnice,“ uvádí Lenka Dočkálková z informačního centra. A láká i na třetí okruh, který nese název Hranice pěšky a je nabídkou komentované prohlídky po historickém centru města. Čtvrtým zajímavým okruhem jsou Židovské Hranice – opět se jedná o komentovanou procházku, kdy se návštěvníci vydají „Po stopách hranických židů“. Neméně zajímavý je i pátý okruh s názvem Hranice vojenským maršem, který se zaměřuje na historii a architekturu bývalých vojenských ústavů v Hranicích.

Lázně Teplice nad Bečvou – Kropáčův pramen

Teplice nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou rozhodně stojí nejen za vidění, ale především za užití. „První kamenné lázně zde vybudoval Jan Kropáč z Nevědomí v roce 1553. Přímo pod lázeňskými budovami se totiž nacházejí skalní pukliny, navazující na rozsáhlý jeskynní systém. Právě tam vyvěrá zázračná léčivá voda, silně obohacená minerály a oxidem uhličitým – teplická kyselka,“ vzpomněla výkonná ředitelka lázní Bohdana Opočenská. Tento přírodní léčivý zdroj se využívá hlavně k léčbě kardiovaskulárních chorob, pohybového aparátu, nervového systému a také u onkologických pacientů. „Tato silně mineralizovaná uhličitá voda získávaná z Kropáčova a Jurikova pramene patří mezi nejkvalitnější svého druhu. Cenné je její uplatnění při vodoléčbě či v suchém plynovém bazénu, neboť je prokázáno, že vysoký podíl oxidu uhličitého přispívá ke snižování krevního tlaku,“ konstatuje ředitelka.

Jurikův dóm je největší prostorou Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zbrašovské aragonitové jeskyně a propast

Krása ukrytá v podzemí – tak mluví o Zbrašovských aragonitových jeskyních jejich správkyně Barbora Šimečková. A dodává: „Nabízíme návštěvníkům prohlídku tajuplného světa, který kromě běžných srážkových vod vytvářela také teplá uhličitá kyselka. Stěny prostor proto zdobí unikátní výzdoba a nejnižší části zaplavuje oxid uhličitý.“ Připomíná i to, že v Mramorové síni se každoročně konají výstavy současného výtvarného umění – letos je to expozice figurálních plastik Pavla Drdy s názvem Balanc.

Na povrchu skromný přírodní útvar, který však v sobě skrývá magickou hlubinu s obřími prostorami zaplněnými kyselkou – to je Hranická propast, nacházející se rovněž v Teplicích nad Bečvou. „Naměřená hloubka se zatím zastavila na 473,5 metrech, což ji činí nejhlubší českou propastí. Současně však, díky rekordní hloubce vody 404 metrů, jde o nejhlubší zatopenou propast na světě. Vidět tento unikát – to je zážitek,“ říká Barbora Šimečková.

www.prerov.eu
www.prerovmuzeum.cz
www.mesto-lipnik.cz
www.helfstyn.cz
www.mesto-hranice.cz
www.ltnb.cz
www.caves.cz
www.hranickapropast.cz

Foto: Pavlína Papežová, Martin Necid, Charlie Greenberg, Petr Zajíček, Jiří Necid, Ivo Hroneš, Archiv města Přerova, Archiv MIC Přerov

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here