Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách

  0
  2231

  Navštívili jsme třetí největší přečerpávací vodní elektrárnu na světě a zároveň nejrozsáhlejší vodní energetické dílo u nás.

   

  Elektrárna byla vybudována v letech 1978 – 1996 a v roce 2005 byla zařazena mezi sedm největších divů České republiky. Jelikož se areál elektrárny nachází uvnitř Chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů celý provoz umístěn v podzemí. Horní nádrž na hoře Mravenečník v nadmořské výšce 1350 m má plochu 15 ha a kapacitu 2,72 milionů kubíků vody a je z ní nádherný pohled na okolní masivy hor. Dva tunely o průměru více než 5 m a délce přibližně 1,5 km ji spojují se spodní nádrží na říčce Divoká Desná.

  Exkurze trvá přibližně dvě hodiny a je určitě nutné si zarezervovat na internetových stránkách elektrárny termín. Dříve bylo možné autem vyjet až na horní nádrž, avšak z ekologického hlediska je již tato varianta zrušena. K elektrárně se dostanete pouze autobusem, nástupní místo Bus areál Kouty. 

  Nejdříve jdeme do Návštěvnického centra, kde se dozvídáme, jak vypadá provoz elektrárny a podíváme se na názorný dokument o jedinečném vodním díle, prohlédneme si model s průřezem elektrárny a také se dozvíte informace o společnosti ČEZ a o okolní jesenické přírodě. 

  Dlouhým tunelem procházíme do technologických provozů v obrovských podzemních prostorách.  Poté nás autobus odveze k dolní nádrži a vracíme se zpět do Kout nad Desnou, kde nás, pokud budeme mít zájem, vyveze šestisedačková lanovka. Jakmile nás lanovka vyveze, vede odtud 4 kilometry dlouhá asfaltová cesta k horní nádrži, která je volně přístupná pro pěší i cyklisty. Cesta trvá přibližně 2 hodiny. Jezdí sem pouze mikrobusy. Z horní nádrže vidíme vrcholky Jeseníků jako na dlani 🙂 

  Exkurze se konají celoročně, v zimním období se ale nejezdí k horní nádrži. Vstupné 150 Kč + doplatek za dopravu autobusem k dolní nebo horní nádrži + případně lanová dráha. 

  Osobně jsme jednou šli na horní nádrž pěšky cca přes dvě hodiny chůze, a vychutnali jsme si krásné výhledy na okolní kopce. Elektrárna je vkusně umístěna do krajiny tak, aby nerušila okolí. Ročně ji navštíví na 60 000 turistů a před dvěma lety zde přivítali miliontého návštěvníka. 

  Doporučujeme navštívit při toulkách Jeseníky 🙂 Blogerka Julie.

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here