KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ

0
1076

Město Klášterec nad Ohří leží na levém břehu řeky Ohře na rozhraní Krušných a Doupovských hor a je právem nazýváno Perlou Krušnohoří.

Schillerova rozhledna, foto: Tomáš Sedláček

Dominantou města je neogotický zámek s anglickým parkem a na něj navazující zónou lázní Evženie. Návštěvníci u nás mohou ochutnat tři minerální prameny, a to pramen Evženie, Městský pramen a nakonec Klášterecký pramen, objevený až v 90. letech 20. století. Pro lázeňské hosty je zde k dispozici wellness, lázeňská kavárna, restaurace, tenisové kurty, loděnice a je možné se projít lázeňským parkem, kde byl v roce 2018 vysazen Strom Olgy Havlové.

Historie města se začíná psát mezi roky 1150 a 1250, kdy zde vzniklo malé probošství, vybudované řádem benediktýnů. Během staletí se zde vystřídalo několik majitelů, z nichž nejvýznamnější byl rod Thunů. Za vlády Michaela Osvalda Thuna byl upraven zámek, postaven kostel Nejsvětější Trojice, jehož architektem byl Carlo Lurago a ve stejnou dobu vznikla také sala terrena se sochařskou výzdobou od Jana Brokofa – Jan Brokof v Klášterci pobýval v letech 1685 – 1687 právě díky pozvání Michaela Osvalda Thuna.

V roce 1794 byla v Klášterci založena druhá nejstarší porcelánka v Čechách. V 70. letech minulého století byla továrna přemístěna do nově vybudovaných prostor, ve kterých se nachází dodnes a je největším výrobcem porcelánu v České republice. V okolí Klášterce si můžete udělat výlet na některý z blízkých hradů – Šumburk či Egerberg, ze kterých je nádherný výhled po okolí.

Za návštěvu stojí také městská galerie Kryt, která u nás funguje od roku 1992. V březnu začíná výstava fotografií věnovaná rozhlednám, kterou u nás představí fotograf, biker, autor knihy Ohře a Poohří, milovník Krušných hor a řeky Ohře, Josef Sedláček. Výstava s názvem Rozhledny Ústeckého kraje začíná 13. března 2020.

Turistické informační centrum Klášterec nad Ohří
Nám. Dr. E. Beneše 85
431 51 Klášterec nad Ohří
Tel.: +420 474 359 687
www.klasterec.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here