NÁRODNÍ GEOPARK VYSOČINA

0
1195
Kamenné moře

POZNEJTE HISTORII KAMENICTVÍ: Zvlněnou krajinu pod Javořicí (837 m n.m. – nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny) tvoří drobná mozaika lesů, rybníků, polí, malebných vesnic, ale i četné kamenolomy, rašeliniště, skalní útvary a volně ležící balvany. 

Míchova skála (@jsphoto.cz) Podporuje Kraj Vysočina

Symbolem geoparku Vysočina je Míchova skála, která se nalézá poblíž Velkého pařezitého rybníka, asi 2 km severozápadně od oce Řásná. Osamocený žulový skalní útvar stojí v lese na jižním svahu. Míchova skála je jedním z nejlépe zachovalých projevů tropického zvětrávání v třetihorách, následujícího obnažení a intenzivního mrazového zvětrávání granitu.

Štamberk

Neměli byste vynechat zříceninu středověkého hradu Štamberk a kamenné moře, ležící pouhých 1,5 km jižně od Míchovy skály. V okolí zříceniny středověkého hradu jsou vidět projevy mrazového zvětrávání žuly včetně kamenných moří a rozsáhlého balvanového proudu, jenž zasahuje až na okraj obce Lhotka.

Při návštěvě našeho kraje si všímejte, kolik staveb je vyrobeno ze zdejší žuly, jako třeba mostky, ploty, chodníky, patníky nebo celé domy. Nejznámější žulové dílo zdobí dokonce i nádvoří Pražského hradu – mrákotínský obelisk. Více o žule a tradici jejího zpracování se dozvíte v malebném Muzeu kamenictví v Mrákotíně.

 

Na vašem výletu byste neměli minout novou zážitkovou geoexpozici, která se otevírá letos v červnu. Najdete ji u Roštejnské obory na žluté turistické trase přímo pod hradem Roštejn.

Když se rozhlédnete po telčském náměstí, na první pohled vidíte krásně zdobené barevné barokní a renesanční fasády měšťanských domů. Stavební slohy se zde mísí od románského až po barokní. Nechybí ani vliv klasicistního období z přelomu 18.–19. století. Žula však byla v Telči jako stavební kámen využívána po staletí, a tak na náměstí nenajdete stavbu, jež by alespoň částečně nebyla z žuly. V jiných městech České republiky nebývá využití žuly zdaleka tak široké.

Vycházková trasa „Telč – Město a kámen“

Zajímavý projekt, který návštěvníkovi města Telče, zapsaném na Seznam UNESCO, nabízí netradiční pohled na architekturu města ve spojitosti se zpracováním místního kamene – žuly neboli granitu – napříč stoletími a stavebními slohy. Na patnácti zastaveních vedoucích centrem města má návštěvník možnost poznat geologii v praxi a zamyslet se nad technickými, architektonickými a historickými souvislostmi. Zvídavé otázky doplňují a zpestřují jednotlivá zastavení.

K vycházkové trase „Telč – Město a kámen“ vznikl průvodce po jednotlivých zastaveních v centru města ve třech jazykových verzích, čímž město získalo další zajímavou možnost procházky po městě. Rozšířila se také nabídka stávajících vycházkových tras: Telč – Město a historie, Telč – Město a voda, Telč – Staré Město, Lipky, S Bílou paní po Telči a okolí.

Užitečné odkazy:

www.telc.eu, www.geoparkvysocina.cz

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here