KRÁLOVSKÉ MĚSTO ŽATEC

0
1299

Zveme Vás na návštěvu královského města žatec, ležícího cca 75 km severozápadně od Prahy, které patří mezi nejstarší města ve střední Evropě. Historie města je více než 800 let pevně provázána s pěstováním a zpracováním chmele.

Tradice chmelařství a pivovarnictví dala vzniknout velké sérii staveb, kde se chmel skladoval a zpracovával. Tato zóna technických památek kandiduje na zápis do Seznamu světového dědictví.

Historický střed města nabízí řadu významných staveb a rozmanitost slohů od doby románské po secesi. V žádném jiném městě na světě nenajdete tak unikátní komplex chmelařských budov, uliček a náměstí v těsném sousedství středověkých hradeb.

Návštěvníci města mohou vidět Chrám Nanebevzetí Panny Marie, židovskou synagogu, městské opevnění se dvěma dochovanými branami – Kněžskou a Libočanskou, městské divadlo, které letos slaví 170 let výročí otevření a řadí se tak mezi nejstarší kamenná divadla v Čechách, a Regionální muzeum K. A. Polánka.

Dalším žateckým muzeem je s chmelařskou tradicí spojené Chmelařské muzeum, Chrám chmele a piva, Muzeum Homolupulů, Žatecký pivovar. Chrám Chmele a Piva je zábavný a poučný komplex sahající svými kořeny do bohaté tradice světoznámého chmelařského regionu. Čeká vás cesta výtahem Chmelového majáku s unikátní 3D animací, prohlídka Labyrintu a Erbovní síně s průvodcem, završená ochutnávkou piva v restauraci a minipivovaru U Orloje. Velmi zajímavou podívanou je Chmelový orloj, jediný svého druhu na světě, který zaujme svým netradičním zpracováním. Součástí komplexu je i Klášterní zahrada a galerie Sladovna.

Sousedem Chrámu Chmele a Piva na náměstí Prokopa Velkého je Chmelařské muzeum, které je se svými 4000 m2 největší expozicí svého druhu na světě. Na této ploše najdete kompletní vývoj chmelařství od počátků pěstování chmele v raném středověku až do začátku druhé poloviny 20. století.

Turistické informační centrum
nám. Svobody 1, 438 24 Žatec
Tel.: +420 415 736 156
E-mail: infocentrum@mesto-zatec.cz
www.infozatec.cz
www.mesto-zatec.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here