Na kole okolo Kolína

0
850

„Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině,“ zpívá se ve známé písni. Zdejší krajina bez výrazného převýšení je pro cyklisty jako stvořená. Celá oblast se navíc pyšní velkým množstvím památek se strhujícími příběhy.

Rozhledna Vodárna

Převážně rovinatá krajina láká k cyklovýletům, vede tudy jedna z nejpůvabnějších a nejzábavnějších cyklotras v Evropě Labská stezka. Napojit se na ni můžete třeba právě na Kolínsku, vaši cestu by měla zpestřit také návštěva královského města Kolína. Na Bartolomějském návrší na vás dýchne poetická nálada historického zákoutí města.

Synagoga

Rozhodně nevynechte Jeruzalém na Labi – kolínský židovský klenot, navštívit můžete bývalé židovské ghetto, synagogu nebo unikátní starý židovský hřbitov. V letošním roce si připomínáme 600. výročí od první zmínky o synagoze v Kolíně, k tomuto výročí je připravena řada akcí. V synagoze si můžete kromě stále expozice „Žili tu s námi“ prohlédnout i výstavy „Léta žalu a strastí“ a „Muž, který se vzepřel zlu – Richard Glazar (1920-1997)“. Synagogu si lze prohlédnout prostřednictvím nově zrekonstruovaného Městského informačního centra (Na Hradbách 157), pokud navíc přijedete na elektrokole, můžete si ho nově zdarma dobít právě na nádvoří synagogy. Pokud se rádi díváte na svět z výšky, nesmíte zapomenout na kolínskou rozhlednu Vodárna. Všechny milovníky výhledů i technických památek zveme k návštěvě této unikátní technické a architektonické památky meziválečné architektury.

Děti jistě potěší trasa kolem řepařské drážky, doporučujeme začít v lesoparku Borky se sochami slavných medvědů, co se potkali u Kolína.

Starý židovský hřbitov

A kam dál? Rozhodně stojí za to udělat z Labské stezky odbočku a objevit, co jste dosud třeba neviděli. Na kole se můžete vydat např. po stopách bitvy u Kolína, místy, kde se 18. června 1757 krví psaly dějiny. Cesta vás povede k památníku bitvy u Kolína na Křečhoři, dále přes Kamhajek a Vítězov až na vrch Bedřichov, odkud pruský král Bedřich II. řídil svoje vojsko. Z rozhledny Bedřichova vyhlídka je možné shlédnout celé tehdejší bojiště.

Další oblíbenou výletní trasou je údolí říčky Polepky. Tvrz v Pašince, nový zámek od architekta Jana Kotěry v Ratboři, kamenný železniční viadukt u Hranic nebo Polepský vodopád, to je jen pár zastavení, která vás na trase čekají a která by byla škoda minout. A pokud by se vám přeci jenom chtělo do kopce, rozhledna Vysoká s letohrádkem Belveder je skvělá volba.

Lesopark Borky

Kolínsko je pohodová oblast, která potěší téměř každého turistu i cyklistu. Přijeďte k nám!

www.kutnohorskokolinsko.cz

FOTO: Aleš Otava, Hanka Krejbichová

 

Městské informační centrum Kolín
Na Hradbách 157, 280 02, Kolín I
Tel.: +420 321 712 021, +420 774 138 197
E-mail: mic@mukolin.cz
FB: www.facebook.com/infocentrumkolin
www.kolinzije.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here