Neobjevené zámky středních Čech, které ani v zimě nespí

0
457
Mělník, foto MCU Libor Sváček

Milujete tajemno a romantiku zámeckých komnat? Nemusíte čekat až na jaro, mnoho zámků využívá zimní atmosféru a láká k návštěvě i v chladném období. Teple se oblečte, vydáváme se po stopách králů, šlechtických pánů a neobjevených skvostů středních Čech.

Stará Boleslav, foto Jan Valečka

Cestu začněte na Mělníku a prohlédněte si královské město s vinařskou tradicí. Zámek Mělník, stojící nad soutokem Labe a Vltavy, se pyšní uměleckými sbírkami i rozsáhlým sklepem. Můžete si ho projít sami anebo s průvodcem.

Zámek Radim zvenčí sice působí chladně a stroze, uvnitř však ukrývá hotový renesanční poklad. Majitelé, kteří do záchrany památky vložili celé své srdce, si pro návštěvníky připravili hned tři prohlídkové okruhy včetně jednoho speciálního pro děti, kterým při něm rádi zapůjčí dobové oblečení.

Zámek Radim

Seznámit se se životem šlechty za první republiky se vydejte na zámek Mníšek pod Brdy, kde na vás čekají reprezentativní salony i soukromé pokoje s předměty denní potřeby. Pro dětské návštěvníky tu pořádají speciální pohádkové prohlídky.

Renesanční klenot s bohatým sgrafitovým zdobením, zámek Brandýs nad Labem, si oblíbili panovníci Habsburské dynastie. Při návštěvě si prohlédnete apartmán císaře Karla I. a císařovny Zity, zámeckou knihovnu nebo výzbroj císařské kavalérie. Návštěvu doporučujeme doplnit o únikovou hru Ztracený poklad Rudolfa II., které jako kulisa slouží pravé zámecké prostory.

Zámek Mníšek pod Brdy, foto Libor Sváček MCU

K návštěvě dalších málo objevených míst, která ani v zimě nespí, se inspirujte na www.strednicechy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here