Řeka Labe je na turisty připravena

0
1254
Panorama – podzim z Vrkoče

Poznejte Labe jako turistickou vodní cestu a řeku mnoha možností. Labe totiž není jen dopravní trasa, ale také široká škála aktivit a zážitků. Nastupte na turistické lodní linky, vyzkoušejte wakeboarding nebo sjeďte Labe na raftu. V kombinaci s pestrou nabídkou aktivit v okolí řeky jako jsou pěší výlety nebo cyklistika na Labské stezce, je Labe ideálním místem pro trávení aktivní dovolené.

Za romantikou a turistickými cíly na lodních linkách i v září

Lodní linka 901

Chcete okolí řeky Labe obdivovat z pohodlí výletní lodě se sklenkou vína či šálkem kávy? Vyberte si jednu z výletních lodí. Ideálním výchozím místem je krajské město Ústí nad Labem. Odtud na Labe vyplouvají hned dvě lodní linky. První z nich je linka s označením 901, která pluje během září a října až do 1. listopadu vždy o víkendech a o svátcích. Díky integrované dopravě Ústeckého kraje vás výlet lodí vyjde doslova na pár korun. Loď pluje z Ústí proti proudu řeky Labe přes krásné údolí Porta Bohemica a okolo žernoseckých vinic. Vaším hlavním cílem je královské město Litoměřice, kde můžete během léta a v září o víkendech navštívit prohlídkový Okruh po církevních památkách nebo třeba ochutnat výborné pivo. To vaří v Biskupském pivovaru U sv. Štěpána nebo v pivovaru Labuť.

Via ferrata na Pastýřské stěně

Během speciálních víkendových plaveb – na Roudnické vinobraní nebo na akci Historici v Roudnici pokračuje loď dále proti proudu až do Roudnice nad Labem. Městu dominuje Lobkowiczký zámek s historickým hradem v jeho útrobách a prohlídky startují hned naproti, v místním Informačním a dopravním centru Podřipska. Na trase však můžete vystoupit i dříve a protáhnout si nohy výstupem na vyhlídku Kalvárie u Velkých Žernosek, na vyhlídku Zámeček v Lovosicích nebo se vypravit z Lovosic třeba až na Lovoš.

Rafty – Děčín

Také druhá lodní linka Dopravy Ústeckého kraje má co nabídnout. Loď s označením 902 pluje během jarních a podzimních měsíců vždy o víkendu z krajského města po proudu Labe. První cílovou zastávkou může být město Děčín, kde vás přivítá rozlehlý zámek s krásnými zahradami. Pokračovat můžete i dále a doplout až do Hřenska. To je asi nejznámějším vstupním místem do nejmladšího národního parku v České republice, Českého Švýcarska. Zde se vyplatí se krapet zdržet a podniknout pěší výlet na Pravčickou bránu a nenechat si ujít ani legendární plavbu soutěskami po říčce Kamenici.

Labe nabízí i adrenalinové dobrodružství

Jste trochu odvážnější povahy a raději si vyzkoušíte více adrenalinové zábavy? I takové aktivity Labe nabízí a vy se vypravte rovnou do Třeboutic, do obce ležící necelých 5 km od Litoměřic. Místní WAKE & FUN nabízí široké množství adrenalinových aktivit na vodě.

Vyzkoušet můžete wakeboarding, jetsurf nebo vodní lyže. Na své si tady přijdou zkušení závodníci i úplní nováčci. Pro klidnější zábavu vám nabídnou k zapůjčení paddleboardy, hřiště na beach volejbal nebo cvičení jógy. V areálu je možné se občerstvit v krásném baru nebo se i ubytovat a strávit zde třeba celý víkend. A jak se sem dostanete? Co třeba na kole? WAKE & FUN je totiž přímo na trase mezinárodní dálkové cyklotrasy Labská stezka a je tak i oblíbenou zastávkou cyklistů. Dalším místem na Labi kde můžete zkusit nevšední aktivitu, je umělý vodní kanál v Roudnici nad Labem. Ten měří 250 metrů a na divoké vodě se tady jezdí slalom, sjezd i rafting.

Wake and Fun Třeboutice

Pokud jste parta kamarádů, chcete vyrazit na víkend a vyzkoušet si aktivit co možná nejvíc, pak je pro vás ideálním cílem Děčín. Děčín je totiž boží. Město na rozhraní Českého středohoří a Českého Švýcarska je významným říčním přístavem a nabízí tolik možností, že je ani během celého víkendu nestihnete. Začít můžete plavbou na raftu. Pro rafting je na Labi asi nejoblíbenější a nejhezčí úsek mezi Děčínem a Dolním Žlebem. Tady totiž Labe teče skrz Labský kaňon, který je nejhlubším pískovcovým kaňonem v Evropě. Podél řeky jsou krásná panoramata pískovcových skalních věží a během celé plavby je opravdu na co koukat. Rafty, kánoe nebo třeba kajaky je možné zapůjčit v několika půjčovnách v Děčíně (Active Point, Lodě Děčín, Rafty Děčín). Na zpáteční cestu můžete využít kolo či koloběžku, na kterých se pohodlně vrátíte po Labské stezce zpět do Děčína. To vše místní půjčovny nabízí.

České středohoří a Porta Bohemica

Co dál v Děčíně na vodě? Vyzkoušejte paddleboardy a projeďte se pod Tyršovo mostem nebo kolem soutoku Labe a Ploučnice. Až se vyřádíte na vodě, tak navštivte via ferratu na Pastýřské stěně. Ta má celkem 16 zajištěných cest a díky místním půjčovnám a zkušeným průvodcům si ji užijí i nezkušení lezci. Ferrata je unikátní tím, že je prakticky v centru města a po jejím zdolání se vám naskytne krásný výhled na protilehlý zámek, okolní krajinu i celé město Děčín.

Tak už vás Labe zlákalo? Další tipy a bližší informace najdete na webu www.labeplus.cz nebo na Facebooku a Instagramu Labeplus.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here