Jak se před půl tisíciletím stavěl kostel

0
742

Jak se před 500 lety míchala malta? Jak si vyrobit ze dřeva jeřáb? A kolik síly bylo potřeba k opracování základního kamene? To všechno se děti mohou dozvědět ve středověké stavební dílně, která se otevře 12. září v Lounech na náměstí. Město si totiž letos připomíná 500 let od zahájení stavby zdejší dominanty – chrámu svatého Mikuláše.

Při výletech Dolním Poohřím není možné lounský chrám přehlédnout – špičky jeho stanové gotické střechy se tyčí nad městem a jsou viditelné zdaleka. Chrám se před 500 lety začal stavět po velkém požáru, který město zachvátil roku 1517. Z původního kostela po něm zůstala jen věž a měšťané tehdy pověřili stavbou nového chrámu stavební huť slavného architekta jagellonské doby Benedikta Rejta. Jeho dokončení v roce 1538 se Rejt už nedočkal a má v něm svůj hrob.

V sobotu 12. září v rámci Dnů evropského dědictví se mohou návštěvníci vrátit o půl tisíciletí zpět a vyzkoušet si na Mírovém náměstí tehdejší řemesla. Pomocí středověkých geometrických postupů se můžete zúčastnit vytyčení části půdorysu kostela. V tesařském dvoře se bude vyrábět dřevěný jeřáb, uvidíte přípravu tzv. horké malty středověkým způsobem a v kamenické dílně se bude opracovávat základní kámen tradičními kamenickými nástroji. Další řemesla pak předvedou kovář, bednář či kamnář. Dobovou atmosféru dokreslí středověká hudba skupiny Gothien. Zářijová historická slavnost je vyvrcholením celé série akcí, kterými si Louny významné výročí připomínají. Během sezóny se konaly komentované prohlídky, výstava, přednášky i koncerty.

Program na Mírovém náměstí v Lounech bude probíhat v sobotu od 9 do 18 hodin. Vyvrcholením „stavebních“ příprav bude v 16 hodin naložení základního kamene a jeho odvezení ke kostelu v průvodu ctihodných občanů města, následované jeho slavnostním položením.

Po celý den si můžete kostel svatého Mikuláše zdarma prohlédnout a vystoupat na jeho věž, která poskytuje krásný výhled do Dolního Poohří. V plánu je i komentovaná prohlídka kostela. V útrobách chrámu se v sobotu od 19 hodin rozezní koncert Scholy Gregoriany Pragensis nazvaný Sedm dní na Karlově univerzitě.

Celý program k 500 letům lounského kostela vyvrcholí v neděli 13. září v 9 hodin slavnostní bohoslužbou posvícení v kostele a společným průvodem a modlitbou na náměstí.

Foto: Archív Oblastního muzea v Lounech

Destinační agentura Dolní Poohří
E-mail: info@dolnipoohri.eu
Tel.: +420 731 086 714
www.dolnipoohri.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here