ROZHLEDNY V POHRANIČÍ ROSTOU JAKO HOUBY PO DEŠTI

0
1026

Východní Čechy – Projekt s názvem Česko-polská Hřebenovka – východní část, zaměřený na obnovu historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí, je v plném proudu. V rámci unikátního projektu, který má 18 partnerů, mj. jedním z nich je i Pardubický kraj, vznikne podél společné hranice 11 rozhleden, v osmi případech se jedná o návrat staveb s ohledem na historické skutečnosti.

Projekt obnovuje dálkovou turistickou trasu Ještěd – Sněžka – Praděd s možností variantních severních tras přes polské území Bystřických nebo Sovích hor. Na polském území je již dokončena rozhledna na Włodzické hoře a také vyhlídková plošina nad obcí Radków.

Před několika dny byla dokončena dlouho očekávaná rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách. Rozhledna byla slavnostně otevřena v sobotu 26. 10. 2019 ve 12 hodin, přičemž akce byla zahájena v 10 hodin pěším výstupem k rozhledně a byla po trase výstupu provázena četnými překvapeními. Na místě, kde je dokončená dnešní podoba rozhledny, stála původní rozhledna od 19. stolení do 70. let 20. století. Nová rozhledna je vysoká 19 metrů a návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Během letošního podzimu bude dokončena stavba mostu přes Divokou Orlici v Neratově, mostní konstrukce je již ve výrobě a stavební práce u řeky právě probíhají. Otevře se tak nová přeshraniční trasa do polských Bystřických hor.

Celkový rozpočet projektu s registračním číslem CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001254 je přes 3,5 milionu Eur, tedy zhruba 90 milionů korun. Projekt je spolufinancován z EFRR prostřednictvím Operačního programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko.

Více informací o projektu se můžete dozvědět na:
www.euro-glacensis.cz/hrebenovka
www.hrebenovka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here